Začal sa 20. týždeň vášho tehotenstva, a teda ste presne v polovici. Už je to 18 týždňov od počatia a 20 týždňov od vašej poslednej menštruácie.

20. týždeň tehotenstva: Ako pokračuje vývoj bábätka

Vaše bábätko je už pomerne veľké, môže merať až 25 centimetrov a váži približne 280 až 340 gramov. Presnejšie vám to povie váš lekár na tehotenskej poradni. Drobček sa neustále zväčšuje a priberá, rastú mu vlásky, nechty a začína sa mu v tele vytvárať aj podkožný tuk. Bábätku sa objavujú prsné žľazy a bradavky.

Gravidita v 20. týždni: Prvorodičky cítia pohyby bábätka neskôr

Bábätko má v tomto štádiu svojho vývinu taký istý počet nervových buniek ako dospelý človek. Dokáže vnímať zvuky, reaguje na svetlo a tmu, má vyvinuté chuťové bunky a čoraz viac vníma všetko, čo sa okolo neho (a vás) deje. Kosti mu už z veľkej časti spevneli, vyvíja sa svalstvo a zdokonaľuje sa jeho pohyb, ktorý už zaručene cítite aj vy. Nie je to pre vás nijako bolestivé či nepríjemné, pripomína to skôr jemné šteklenie. Práve prvorodičky by mali začať vnímať pohyby dieťatka až teraz, druhorodičky a ženy, ktoré majú viac detí, zrejme pohyby bábätka zacítili už pred dvoma týždňami, teda v 18. týždni tehotenstva.

Opuchnuté nohy v tehotenstve sú bežné, ale nepodceňujte to

V polovici tehotenstva, v ktorej sa práve nachádzate, vám môže maternica tlačiť na všetky okolité ústrojenstvá. Teda aj na žalúdok, pečeň či črevá. To môže mať za následok zvýšenú plynatosť. Takisto vám však môže tlačiť na žily v spodnej časti brucha, čo sa zvykne prejaviť opuchom dolných končatín.

Opuchnuté nohy v zásade nie sú ničím nezvyčajným a výnimočným, aj tak však o nich informujte vášho gynekológa. Ten vám následne zmeria tlak, vyšetrí moč a uistí sa, že nejde o žiadnu závažnejšiu komplikáciu (akou môže byť napríklad preeklampsia). Ak sa chcete vyhnúť opuchnutým končatinám, ale aj kŕčovým žilám, dlho neseďte ani nestojte, pravidelne striedajte polohy, krémujte sa a natierajte. Tak sa dokážete ubrániť vzniku neželaných strií, ktoré, ak sa už raz objavia, nikdy celkom nezmiznú.

Je vhodné cvičiť, spevňovať panvové dno, kráčať pokiaľ možno vzpriamene, spať na boku a nezaťažovať tak zbytočne telo.

20. týždeň: Rastie bruško aj prsia

Stále sa vám zväčšuje bruško, je možné, že sa vám roztiahol pupok a zväčšili sa vám aj prsia. Tie môžu byť až o dve veľkosti väčšie ako pred tehotenstvom. Nezabúdajte si ich masírovať, natierať a pripravovať ich na dojčenie, ktoré bude pre ne ťažkou skúškou.

Poradňa v 20. týždni: Možné špeciálne vyšetrenia

V 20. týždni gravidity by ste mali u vášho gynekológa absolvovať ďalšie ultrazvukové vyšetrenie, ktorým lekár kontroluje rast bábätka, množstvo plodovej vody a uloženie placenty. Placenta môže byť uložená dolu, hore aj na boku od bábätka. Je to veľmi individuálne. Ak sa placenta nachádza na spodku maternice, a teda môže zakrývať otvor maternice, lekár sa zvyčajne rozhodne pre pôrod cisárskym rezom.

Počas ultrazvuku si váš gynekológ okrem toho všíma vzhľad hlavičky dieťatka, jeho chrbticu, hrudník, vnútorné orgány, mozog, tváričku a pohybovú aktivitu. Ak by mal lekár akékoľvek pochybnosti o stave, raste či zdraví vášho dieťatka, môže vás poslať na superkonzílium, teda podrobnejší ultrazvuk na špecializovanom pracovisku alebo na echokardiogram, ktorým sa podrobnejšie vyšetrí srdiečko bábätka.

Páčil sa vám článok?