Tehotenstvo týždeň po týždni. Sledujte s nami všetky zmeny, ktoré sa dejú s telom ženy počas tohto obdobia a ako sa dieťa v jej lone vyvíja a mení.

39. týždeň gravidity

Pôrod je predo dvermi a môže prísť každým dňom. Aj preto je celkom bežné, že môžete pociťovať falošné kontrakcie, ktoré sú síce bolestivejšie, avšak stále dosť mierne a nepravidelné. Dobre sa sledujte a nepodliehajte panike. Práve pravidelnosť opakovaní kontrakcií je jasným signálom, ktorý vám prezradí, či je to už tu, alebo či ešte máte čas a netreba hneď bežať do pôrodnice.

Ako sa má bábätko v 39. týždni?

Priemerná hmotnosť dieťaťa v tomto týždni gravidity je 3 200 gramov a meria približne 50 cm. Chlapci bývajú o čosi väčší a ťažší, avšak to sú len štatistiky.

Bábätko sa zosúva stále nižšie. Maternica dosahuje vrcholnú veľkosť a už sa nebude viac zväčšovať. Dieťa je plne vyvinuté, donosené a pôrod môže nastať skutočne každým dňom.

39. týždeň tehotenstva: Zmeny v tele mamy

Už vám neostáva veľa času, jedine konečná príprava na príchod dieťatka, nachystané veci do pôrodnice a upokojenie sa. Pôrod je proces, ktorý, ak nejde o plánovanú sekciu, nie je možné presne predvídať, rovnako ako nie je vopred dané, či sa začne prirodzeným odtokom plodovej vody, alebo dlhotrvajúcimi kontrakciami bez otvárania sa. Je to veľmi individuálne.

Mnoho mamičiek má pôrod a pôrodníka vopred naplánovaný, takže je možné, že ich do nemocnice príjmu už tento týždeň. Ak tomu nechávate voľný priebeh, po odtoku plodovej vody či pri pravidelných kontrakciách (každých cca 5 až 7 minút) už na nič nečakajte, schyťte tašku, budúceho otecka a vyrazte smer pôrodnica.

Tehotenská poradňa počas 39. týždňa

Počet kontrolných vyšetrení sa s blížiacim termínom pôrodu zintenzívňuje. Pravidelne chodíte do poradne na meranie oziev dieťaťa, merajú vám tlak, kontrolujú moč a plodovú vodu – v prípade, že by ste prenášali.

Páčil sa vám článok?