Ako správne dojčiť a mať istotu, že dieťatku nič nechýba? Rozhodne pomáha vhodná poloha pri dojčení a technika. Viete, ako na to?

Správna poloha mamy a bábätka

Najdôležitejšie pri dojčení je cítiť sa pohodlne. To platí pre mamičku aj dieťatko, aby sa mohli uvoľniť, vďaka čomu sa u dieťaťa spustí uvoľňovací reflex a dojčenie pôjde hladko.

Platí základné pravidlo – prikladá sa dieťa k prsníku, nie naopak! Dávame pozor aj na to, aby bola hlavička a ramená dieťaťa na matkinom predlaktí a jej ruka mu podopiera chrbátik. Je dôležité, aby bola tvár dieťaťa na úrovni bradavky. Hlavu môže mať jemne zaklonenú, avšak dostatočne podoprenú – nie celkom znehybnenú, aby ňou mohlo pri hľadaní prsníka pohybovať.

Pomáha dieťa, presnejšie jeho nohy, boky a ramená niečím podložiť, aby sa cítilo pohodlnejšie a zároveň to zmierni záťaž na mamin chrbát a ramenné svalstvo. V neposlednom rade dbáme na to, aby dieťa počas dojčenia neviselo na matkinom predlaktí.

Pozor! K prsníku si nikdy neprikladajte plačúce dieťa! Vtedy má totiž jazyk obrátený nahor, čo mu znemožňuje správne uchopenie dvorca a bradavky. Vždy najprv dieťatko utíšime a až potom ho skúsime priložiť k prsníku.

Obľúbené polohy pri dojčení

Poloha v sede

Najčastejšia poloha pri dojčení je v sede. Je jedno, či sedíte v kresle alebo na gauči, podstatné je, aby ste si podľa potreby podložili nohy, nech dieťa zaujme ideálnu polohu voči prsníkom. Mama musí mať aj pevne podoprený chrbát, aby sa dokázala uvoľniť. Hlavičku dieťaťa si uloží na predlaktí tak, aby malo tváričku na úrovni bradavky. Ramená, boky a nohy by malo mať podoprené a v jednej rovine.

Bočná poloha

Pri tejto polohe pri dojčení sa hlavička bábätka nachádza pevne v rukách mamy. Dieťa leží na jej predlaktí, pričom nohy mu splývajú pozdĺž matkinho boku. Je fajn, ak sa mama predlaktím opiera o mäkký vankúš.

Túto polohu ocenia aj mamy dvojčiat, prípadne ženy, ktorým robí problém držať dieťa na predlaktí. Tiež pomáha pri blokáde prsných mliekovodov.

Poloha v ľahu

Tu mama leží otočená na boku, hlavu si podoprie vankúšom a dôležité je, aby mala voľné obidve ruky. Bábätko si uloží vedľa seba a pritisne si ho blízko k telu tváričkou oproti bradavke.

Táto poloha je skvelá po pôrode (obzvlášť po sekcii), kedy žena nevládze a má bolesti. Naopak je pomerne nepraktická (neľahnete si len tak niekde), preto ju využijete predovšetkým pri dojčení doma, respektíve v nemocnici.

Správne priloženie a prisatie bábätka

Akonáhle zaujmete vhodnú polohu, ktorá vyhovuje vám aj dieťatku, venujte pozornosť priloženiu a prisatiu dieťaťa k prsníku. Platí niekoľko základných pravidiel:

  • Mama si prstami v tvare písmena C uchopí prsník a dbá na to, aby sa nedotýkala priamo dvorca.
  • Rozhodne žiadne pevné zovretie prsníka!
  • Je nutné, aby dieťa poriadne otvorilo ústa a vzalo do nich nielen bradavku, ale celý dvorec.
  • Pomôže, ak si žena najprv stlačí dvorec a niekoľko kvapiek mlieka vytisne.
  • Krúživým pohybom dráždi ústa bábätka, aby uňho uvoľnila sací reflex.
  • Následne je dôležité jeho správne prichytenie k bradavke – musí mu smerovať do stredu úst. Dieťa má mať v ústach čo najväčšiu časť dvorca.
  • Telo a kolienka dieťatka by sa mali počas dojčenia dotýkať brucha mamy. Tým sa uistíme, že nemá nos tesne pritisnutý k prsníku a môže bez problémov dýchať.
  • Bradavka s dvorcom má byť uložená na jazyku a líca dieťatka nesmú byť vpadnuté.
Páčil sa vám článok?