Ovčie kiahne – infekčné ochorenie, ktoré postihuje prevažne deti. Je to z dôvodu, že sa tento vírus veľmi rýchlo šíri v kolektívoch a je vysoko nákazlivý, a tak je ťažké kiahniam v predškolskom zariadení uniknúť.
Ovčie kiahne patria na Slovensku medzi najrozšírenejšie vírusové ochorenia. Ide o veľmi nákazlivú chorobu, ktorou je ohrozený prakticky každý, kto ju ešte neprekonal. Štatistiky uvádzajú, že väčšina populácia (asi 90 %) prekonala ovčie kiahne do 20. roku života.
Nákaza ovčími kiahňami
Nakaziť sa ovčími kiahňami je jednoduché. Stačí, aby sa človek, ktorý ich ešte neprekonal, ocitol v rovnakej miestnosti ako chorá osoba, pričom ona o tom ešte ani nemusí tušiť (môže byť aj 2 dni pred výsypom, teda prepuknutím choroby aj s vonkajšími prejavmi). Vírus sa šíri kvapôčkovou infekciou na pomerne veľkú vzdialenosť – až do 10 metrov, ale tiež vzduchom pri rozprávaní, kašli, kýchnutí či slinami a v neposlednom rade po kontakte s kožnými výstupkami na tele nakazeného.
Do tela sa nákaza dostáva cez sliznice nosa, oči a ústa a následne sa krvným obehom dostane do kože, na ktorej spôsobuje kožné zmeny. Inkubačná doba je od 14 do 21 dní.
Priebeh ochorenia
V prvotnej fáze, kedy ešte nie je nič viditeľné, sa môže človek cítiť unavený a malátny. Príznaky sú často podobné ako pri nádche: trápi vás výtok z nosa, kýchanie a mierne zvýšená teplota. U mnohých detí však táto etapa ovčích kiahní úplne absentuje, avšak to neznamená, že už nie sú infekčné.
Nasleduje druhá fáza, počas ktorej badať kožné zmeny na tele nakazeného. Začína to miernym začervenaním, drobnými vyrážkami kde-tu, až sa vytvoria tvrdé pupence, ktoré neskôr praskajú – vytvára sa chrasta. Tzv. výsev trvá približne 4-5 dní, pričom počet vyrážok sa líši. Niektoré dieťa môže mať iba sem-tam nejakú vyrážku, kým iné je obsiate doslova celé a veľmi ho svrbí celé telo. Často sa pridruží aj horúčka a malátnosť. Pozor aj na zanesenie infekcie – hrozí zahnisanie vyrážok!
Vyrážky sa najčastejšie vyskytujú na tvári, trupe a na hlave. Niekedy sa vytvoria aj veľmi svrbivé afty v ústach a na jazyku, ktoré navyše dosť bolia.
Je dôležité vedieť, že ovčie kiahne (varicela) sú nákazlivé dovtedy, kým sa na tele tvoria nové pľuzgiere. Chrasty sú už súčasťou uzdravovania, avšak je nutné počkať, kým sú všetky zaschnuté.
Liečba ovčích kiahní
Liečba kiahní je symptomatická – liečia sa až príznaky ochorenia. Postup je nasledovný:
- Ak má pacient zvýšenú teplotu, podávajú sa lieky na jej zníženie.
- Veľa tekutín, vitamínov a pokoj doma v izolácii.
- Odporúča sa pobyt mimo kolektívu najmenej 10 dní – závisí od priebehu choroby.
- Eliminovať dráždenie pokožky.
- Sprchovanie je dovolené len krátke a bez mydla. Sušiť prikladaním uteráka. Žiadne trenie!
- Liečba tekutým púdrom, ktorá sa dlhé roky tešila veľkej obľube, pomaly ustupuje do úzadia a nahrádza ju dezinfekcia postihnutých miest ľahkým prípravkom, ktorý vysušuje pokožku.
- Lieky proti svrbeniu podávajte celkovo, nie lokálne.
Ako predísť nakazeniu sa ovčími kiahňami?
Je možné sa pred ovčími kiahňami chrániť? A ak áno, akými spôsobmi?
Možnosťou je dobrovoľné očkovanie proti ovčím kiahňam. Je dostupné v každom veku, odporúča sa však najmä okolo 18. mesiaca života dieťaťa.
Dať sa zaočkovať je možné aj 72 hodín po kontakte s niekým, kto má ovčie kiahne. Následne je priebeh ochorenia miernejší.
Ovčie kiahne v tehotenstve
Dostať ovčie kiahne v tehotenstve je pomerne riskantné. Obzvlášť v prvom trimestri je to veľkým rizikom pre plod, ale aj pre budúcu mamičku. Avšak aj nákaza kiahňami po 3. mesiaci tehotenstva môže mať závažné negatívne dopady na zdravie dieťaťa – hrozí poškodenie mozgu, kostí, zmyslových orgánov. V prípade, ak ochorie novorodenec a mama nemá protilátky, pretože neprekonala ovčie kiahne, choroba môže mať veľmi ťažký priebeh a hrozí aj infekcia vnútorných orgánov.