Gravidita týždeň po týždni. Sledujte s nami všetky zmeny, ktoré sa dejú s telom ženy počas tehotenstva a ako sa plod v jej lone vyvíja.

34. týždeň gravidity

Pôrod sa nezadržateľne blíži a energie je čoraz menej. Najvyšší čas, aby ste si pripravili, vyprali a vyžehlili detskú výbavičku a pribalili ju do tašky, ktorú si chystáte do pôrodnice. Nezabudnite nakúpiť dostatok plienok správnej veľkosti a zvyšok vecičiek, ktoré po pôrode budete potrebovať (popôrodné vložky, dojčiaca podprsenka, pyžamo na dojčenie).  Predovšetkým však oddychujte vždy, keď sa dá.

Čo sa deje s dieťatkom v 34. týždni

Váha dieťatka v brušku je nad dve kilá a meria cca 45 centimetrov. To sú pravdaže priemerné rozmery, odchýlky hore aj dolu sú prípustné. Bábätko má už vyvinuté pľúca, ktoré dokážu samostatne fungovať, avšak ak by došlo k vypýtaniu sa na svet, stále je dieťa považované za nezrelé a pôrod za predčasný.

Dieťa sa v bruchu hýbe čoraz menej – chýba mu miesto, a tak väčšinou spí. Počas bdenia má otvorené oči. Celé jeho telo je pokryté ochranným mazivom, ktoré sa vytvára aj po narodení, aby ho ochránilo pred baktériami. Koža naberá podkožný  tuk a mení farbu na bledoružovú. Chlapci majú semenníky uložené v miešku.

34. týždeň: Budúca mamička a jej „trápenie“

V rámci predpríprav na materstvo a dojčenie je dobré otužovať bradavky. Nezabúdajte ani na krémy proti striám, ktorými si potierajte bruško a stehná. Vítaná je aj masáž.

Premýšľajte o budúcom pediatrovi pre vaše dieťa a ak ho ešte nemáte, poraďte sa s inými mamami, alebo si spravte vlastný prehľad.

V tomto období vás zrejme potrápi veľká únava. Nečudo, priberáte a ubúda vám energia a sila. Oddychujte, oddychujte a oddychujte! To je jediná rada, ktorá zaberá. Káva, ani iné umelé dopĺňanie energie nepomáha, skôr môže veci ešte viac skomplikovať.

Keďže v tomto týždni je posledný termín nástupu na materskú dovolenku, všetky formality s tým spojené by ste už mali mať doriešené a odovzdané na príslušné miesta. Podobne si vybavte prípadný sprievod pri vašom pôrode, ak si ho tam želáte mať.

Možno  pociťujete tvrdnutie brucha – nepravidelné kontrakcie, ktoré netrvajú dlho a nebolia. Nič sa nebojte, sú to tzv. poslíčkovia. Stačí počkať, kým tieto sťahy prejdú a nenamáhať sa. Veľká maternica tlačí na močový mechúr, čo zapríčiňuje časté močenie, ale neraz aj úniky moču po návšteve toalety. Odporúča sa siahnuť po tenkých vložkách, ktoré zabránia neželaným ťažkostiam a tiež skúsiť cviky na posilnenie panvového dna, zídu sa vám pri pôrode aj neskôr.

Jedzte menšie porcie viackrát denne. Nekonzumujte potraviny, ktoré nadúvajú a ani ťažké mastné jedlá. Najvhodnejšie je čerstvé ovocie, zelenina a ľahké mäso. Sledujte si príjem vitamínov a minerálov, predsa len ich neprijímate iba pre seba, ale aj pre dieťatko, ktoré si ich ukladá do zásob.

Vyšetrenie v tehotenskej poradni počas 34. týždňa

V tomto týždni sa zvykne robiť výter z pošvy – zisťuje sa prítomnosť streptokokovej infekcie. Taktiež je vhodné dohodnúť si pravidelné kontroly na gynekologickom oddelení v nemocnici, v ktorej sa chystáte rodiť.

Ak sa lekárovi niečo nepozdáva a má dojem, že plod nepriberá, ako by mal, môže vám nariadiť častejšie kontroly, vo vážnejšom prípade až hospitalizáciu. V prípade, že sa ukáže, že placenta je takmer nefunkčná, v záujme dieťaťa je nutné priviesť ho na svet čím skôr.

Páčil sa vám článok?