elektricka kolobezka

Elektrické kolobežky zažívajú v posledných rokoch veľký bum. Vidíme na nich premávať sa dospelých, ale často aj deti. Je tento novodobý dopravný prostriedok pre deti bezpečný? Odpovedať jednoznačné ÁNO, by bolo trúfalé. Ale áno, ak už znie lepšie. A aké sú tie ak?

Elektrické kolobežky zažívajú v posledných rokoch veľký bum. Vidíme na nich premávať sa dospelých, ale často aj deti. Je tento novodobý dopravný prostriedok pre deti bezpečný? Odpovedať jednoznačné ÁNO, by bolo trúfalé. Ale áno, ak už znie lepšie. A aké sú tie ak?

Ak je dieťa dostatočne veľké a zodpovedné

Vekové odporúčania pre využívanie elektrických kolobežiek a aj platná legislatíva sa v jednotlivých svetových krajinách líšia. Určite však vo všeobecnosti možno zhrnúť, že elektrická kolobežka rozhodne nepatrí do rúk deťom mladším ako 8 rokov. A aj o tejto vekovej hranici ešte možno dosť polemizovať. Samozrejme, závisí aj od toho, kam sa dieťa na elektrokolobežke chystá.

Pri rozhodovaní určite berte do úvahy vyspelosť vášho dieťaťa. Kým jedno dieťa môže byť už v 10 rokoch značne zodpovedné a vyspelé, iné môže mať problém aj v 13 rokoch.

Ak má dieťa dostatočné skúsenosti

Elektricky poháňaná kolobežka sa pohybuje pomerne veľkou rýchlosťou. Prínosom preto bude, ak ešte predtým, ako sa dieťa postaví na tento dopravný prostriedok bude mať skúsenosti s tradičnou kolobežkou, prípadne skateboardom.

Prejdite si s dieťaťom základy jazdy a nechajte ho až si osvojí základné návyky a pravidlá ovládania.

Ak má dieťa ochranný výstroj

Nikdy nepúšťajte dieťa bez prilby. A to platí nielen pri obsluhovaní elektrickej kolobežky, ale aj longboardu, tradičného bicykla či pri jazde na kolieskových korčuliach. Zranenie hlavy môže so sebou priniesť následky na celý život, či dokonca spôsobiť zranenia nezlučiteľné so životom.

Ochranné prostriedky nie sú znakom príliš bojazlivého rodiča, ale prejavom toho, že vám na vašom potomkovi záleží a staráte sa o jeho bezpečnosť.

Ak dieťa ovláda bezpečnostné pravidlá a základy cestnej premávky

Predtým, ako sa dieťa vyberie na cestu na akomkoľvek dopravnom prostriedku, malo by byť dostatočne oboznámené so základnými dopravnými predpismi.

Prejdite si s dieťaťom pravidlá ako je rešpektovanie iných účastníkov cestnej premávky, jazda po správnej strane vozovky (prípadne vyhradenom chodníku), možnosti ako dať znamenie o zmene smeru jazdy a podobne.

Ak je dieťa pod dohľadom dospelého

Najmä mladšie deti, ale v ideálnom prípade všetky deti, by mali jazdiť na elektrickej kolobežke len pod dohľadom dospelej osoby.

Ak je elektrická kolobežka v dobrom technickom stave

Podobne ako pri iných dopravných prostriedkoch, aj tú platí, že by ste nemali s nimi vychádzať na cestu pokiaľ nemajú dobrý technický stav. Pri výbere elektrickej kolobežky preto uprednostnite produkty od známych značiek a pravidelne ich servisujte a udržiavajte v dobrom technickom stave. Len tak vám budú slúžiť dlho a budete si môcť vychutnať jazdu bez nečakaných problémov.

Elektrické kolobežky sú diskutovanou témou a rozdeľujú ľudí na dva tábory. Nech už patríte do ktoréhokoľvek, nezabudnite myslieť na bezpečnosť svojich detí.

Páčil sa vám článok?