sneh

Zima so sebou prináša okrem vianočnej pohody aj počasie, pre ktoré sú typické nízke teploty, námraza či sneh. Najmä majitelia rodinných domov dobre poznajú množstvo roboty, ktoré so sebou takéto počasie prináša. Čo robiť, aby bolo okolie vášho domu bezpečné a nemuseli ste sa obávať pošmyknutia na ľade? Pripravili sme pre váš 4 tipy.

Pravidelne odstraňujete napadaný sneh

Odhŕňanie napadaného snehu predstavuje základ starostlivosti o záhradu počas zimy. Odstrániť sneh z chodníkov a príjazdovej cesty by ste mali čo najskôr po jeho napadaní. Len tak predídete tomu, aby sa z utlačeného snehu postupne stal ľad či klzký povrch. Navyše odstraňovanie snehu predtým, ako po ňom prejdete autom či pešo je aj jednoduchšie.

Najrýchlejšie vám pôjde odstránenie snehu s pomocou lopaty na sneh, no s malou vrstvou jemného prašanu si poradí aj klasická metla.

Použitie soľ alebo piesok

Obzvlášť nebezpečný býva tzv. čierny ľad, ktorý na prvý pohľad ani nevidno, ale nebezpečenstvo úrazu pri pošmyknutí je na každom klzkom povrchu. Obmedziť tvorbu ľadu a námrazy na chodníkoch okolo domu, či na príjazdovej ceste vám pomôže posypová soľ.

Jej chemické zloženie rozpúšťa zľadovatené plochy a rýchlo vám pomôže zlepšiť bezpečnosť chodníkov a ciest. Riešením môže byť aj posypanie chodníka pieskom, popolom či drobnými kamienkami. To síce nezničí námrazu, ale zmierni jej šmykľavý povrch.

Vyskúšajte protišmykové koberce

Protišmykové koberce či rohože na schodoch a klzkých povrchov výrazne znižujú šmykľavé povrchy a umožňujú bezpečný prechod. Sú špeciálne navrhnuté tak, že majú textúru a materiál určený na minimalizáciu rizika šmyku a pádu.

Použitie protišmykových kobercov je jedným z najjednoduchších spôsobov, ako zvýšiť bezpečnosť v miestach so zvýšeným rizikom šmyku. Hoci sa toto riešenie používa prevažne vo verejných priestoroch, vhodné je aj na použitie v domácnostiach.

Nezabudnite zabezpečiť správne drenážne cesty pre odvod vody a osvetlenie pozemku

Zabezpečiť si dostatočnú prevenciu pred vznikom zbytočných klzkých povrchov je možné ešte aj pred zimou. Tajomstvo spočíva s správnom vyspádovaní pozemku tak, aby voda nestekala na chodníky a cestu. Vďaka vybudovaniu systému drenážnych ciest pre vodu, môžete zamedziť jej hromadeniu na chodníkoch, čo vám pomôže v zime znížiť ich namŕzanie.

Zvýšiť bezpečnosť pri chôdzi pomôže aj dostatočné osvetlenie okolo domu. Predsa len, zima je typická skorým stmievaním a dlhý večermi.

Bezpečnosť okolo domu by mala byť v zime vašou prioritou. Aj malé pošmyknutie môže so sebou priniesť škaredý úraz, z ktorého sa budete liečiť dlhé mesiace, či nebodaj budete mať následky na celý život. Aspoň základná zimná údržba okolo domy by preto pre vás mala byť prioritou, ktorú netreba zbytočne podceňovať.

Páčil sa vám článok?