Obdobie tehotenstva, to je 9 mesiacov veľkých zmien. K veľmi výrazným vonkajším prejavom na tele väčšiny budúcich mamičiek patrí tmavá čiara, ktorá sa vytvorí uprostred brucha. Nazýva sa linea nigra a zvykne sa objaviť v druhej polovici gravidity. Prečo vzniká a čo o nej možno neviete?

Linea nigra – čo to je a ako vyzerá?

Linea nigra je zvislá čiara, ktorá sa objavuje pozdĺž tehotenského brucha. U každej ženy môže vyzerať inak – môže byť krivá aj celkom rovná – záleží od toho, aká pigmentácia sa vytvorí na vašom tele.

Je to súčasť zmeny pigmentu, ku ktorej dochádza na konci druhého, prípadne začiatkom tretieho trimestra tehotenstva. Okrem tejto nápadnej čiary sa ženám v tehotenstve zvýrazní pigment aj na iných častiach tela – napríklad na bradavkách.

Najčastejšie smeruje linea nigra od pupka dole až k lonovej kosti, avšak môže ísť aj opačným smerom – nahor k hrudi. Čo sa jej zafarbenia týka, je to rôzne. Ženy s tmavšou pokožkou majú výrazne hnedú až čiernu čiaru, kým svetlejším typom sa môže vytvoriť omnoho jemnejšia čiara. Dokonca sa líši aj čas jej vzniku. Stáva sa, že u niektorých tehotných žien sa linea nigra objaví až niekoľko týždňov pred termínom pôrodu.

Príčiny vzniku čiary na bruchu

Za všetkým sú hormonálne zmeny. Linea nigra vzniká kvôli zvýšenej tvorbe hormónu, ktorý stimuluje melanocyty – melanotropín. Ten spôsobuje stmavnutie kožných buniek, avšak tmavnutie ovplyvňujú aj vysoké hladiny estrogénu. Ide o proces nazývaný melasma, a hoci nie je dôvod na obavy, sprevádza ho zvýšená citlivosť na slnečné žiarenie. Z toho dôvodu sa oplatí zvýšiť opatrnosť a používať opaľovací krém s vyšším faktorom.

Čo linea nigra a pohlavie dieťaťa?

Niektoré ženy veria, že vzhľad liney nigry je predzvesťou pohlavia nenarodeného dieťaťa. Pravdou však je, že ide len o mýtus či akúsi povedačku, ktorá sa dedí z generácie na generáciu a nemá nijaké vedecké podloženie.

A čo sa traduje? Keď sa čiara tiahne od pupka smerom k lonovej kosti, čakáte dievča. Ak smeruje od pupka k hrudníku, je predpoklad, že budete mať chlapca.

Funkcia tehotenskej čiary na bruchu

Linea nigra vzniká vplyvom hormonálnych zmien a nevzniká bezdôvodne. Má totiž za úlohu novorodenca nasmerovať k prsníkom a stmavnutým dvorcom. Podobne vôňa maminej bradavky (podobá sa vôni plodovej vody) naviguje dieťatko správnym smerom – rovno k materskému mlieku.

Je možné zabrániť vzniku liney nigry?

Nie, nedá sa zabrániť vzniku tmavej čiary cez brucho a nie je možné ani ovplyvniť jej vzhľad a smerovanie. Všetko ovplyvňujú hormóny a genetika. Nie je však dôvod na obavy, po pôrode linea nigra postupne vybledne. V prípade, že chcete jej blednutie urýchliť, môžete sa poradiť s gynekológom alebo dermatológom. Tí vám odporučia vhodné kozmetické prípravky, ktoré tomu vedia pomôcť.

Páčil sa vám článok?