Začína sa 18. týždeň, odkedy ste mali poslednú menštruáciu a je to 16 týždňov od počatia bábätka.

V tomto období začína výraznejšie rásť mozog bábätka a formuje sa mu mozgová kôra. Merať môže od 18 do 21 centimetrov a vážiť približne 230 gramov, presnejšie vám to po ultrazvuku povie váš gynekológ.

18. týždeň: Vzťah s bábätkom v prenatálnom období

Bábätko vo vašom brušku vie prehĺtať, denne vypije asi liter plodovej vody, vníma zvuky okolia a hoci jeho očká ostávajú stále zatvorené, reaguje na svetlo. Vo vašom brušku sa cíti v bezpečí a upokojujúco na neho pôsobí tlkot maminho srdca. Spievajte mu, prihovárajte sa mu vy aj váš partner a vytvorte si s ním vzťah už počas prenatálneho obdobia.

Vaše bábätko sa rado a často hýbe a jeho pohyby už zrejme cítite aj vy. Najmä druhorodičky už v tomto tehotenskom štádiu cítia pohyby ich bábätka, u prvorodičiek sa niekedy vnímanie prvých pohybov oneskorí. Buďte trpezlivé.

V ústočkách sa plodu vytvárajú zárodky mliečnych zubov aj trvalého chrupu, spevňujú sa mu kosti a v pľúcach sa vytvárajú alveoly, ktoré čoskoro začnú aj fungovať.

18. týždeň tehotenstva: Pálenie záhy

Práve ste v druhom trimestri vášho tehotenstva a môže sa u vás objaviť nepríjemné pálenie záhy. Vyskytuje sa najčastejšie počas druhého a tretieho trimestra tehotenstva. Spôsobuje to návrat žalúdočných kyselín do pažeráka a stále zväčšujúca sa maternica, ktorá vám okrem iného tlačí na žalúdok. Úlohu tu zohrávajú aj hormóny.

Ak vás trápi pálenie záhy, skúste zo stravy vylúčiť mastné a korenené jedlá, ako aj ťažké múčne jedlá aj čokoládu. Stravujte sa viackrát denne v menších porciách, doprajte si bylinkové čaje a úľavu vám môže poskytnúť kefír či jogurt.

Nárast hmotnosti v 18. týždni

Zvyšuje sa vám hmotnosť a zväčšuje sa bruško. Bábätko potrebuje okolo seba stále viac plodovej vody, a to sa prejaví na objeme vášho rastúceho bruška. Je možné, že sa znova vráti určitá únava a spavosť. Občas môžete kvôli rastúcej maternici pociťovať aj bolesti v podbrušku. Všetky prejavy a príznaky si zapisujte a konzultujte s vaším gynekológom.

Je možné, že v tomto období sa vám začnú na tele vytvárať pigmentové škvrny. Tie sa môžu po tehotenstve stratiť, ale nemusia. Je preto vhodné vyhýbať sa priamemu slnečnému žiareniu a svoju už tak namáhanú pokožku primerane chrániť.

Možné špeciálne vyšetrenia v 18. týždni tehotenstva

V 18. týždeň tehotenstva by ste už mali mať výsledky vyšetrení zo 16. týždňa tehotentsva (tripple a kvadruple testy). Ak sa hodnoty vynikali norme, lekár vám môže odporučiť ďalšie vyšetrenia, najčastejšie zrejme amniocentézu, teda odber a vyšetrenie plodovej vody. Okrem nej je však k dispozícii aj CVS vyšetrenie, kedy je vám odobraná vzorka tkaniva placenty. To sa vykonáva buď cez brušnú dutinu (ako pri amniocentéze), alebo ihlou zavedenou cez krčok maternice do maternice. Všetko je kontrolované ultrazvukom, aby sa predišlo riziku spontánneho potratu.

Páčil sa vám článok?