Dieťa sa od narodenia neustále vyvíja a mení. Učí sa spať, sedieť, chodiť, rozprávať – prechádza obrovským psychomotorickým progresom.

Pomedzi to nastávajú rôzne štádia, kedy si bábo zažije stavy úzkosti, plaču a vzdoru. Jedným z nich je separačná úzkosť – vývinové obdobie, ktoré nastáva od približne 6. do 12. mesiaca života (občas trvá aj dlhšie). Čo to je a prečo separačná úzkosť vzniká?

Prejavy separačnej úzkosti u bábätiek

Separačná úzkosť je charakteristická vytváraním puta k najbližšej osobe dieťaťa. Najčastejšie ňou býva mama, pretože s tou je dieťa najčastejšie a cíti sa pri nej bezpečne. Naopak, ak ju stratí z dohľadu, bojí sa a plače. Je to preto, že bábätko vníma len daný moment, a teda nerozumie, že sa o chvíľu vráti – cíti potrebu byť s mamou neustále.

Vedzte, že dieťatku v tomto veku to nevysvetlíte. A nepomôže ani násilné „odlúčenie“ od mamy. Skôr pomôže urobiť maximum pre pocit bezpečia vášho drobčeka a venovať mu plnú pozornosť.

Rady, ako zvládnuť separačnú úzkosť dieťaťa

  • Uhol pohľadu

Ako už bolo vysvetlené, polročné až ročné dieťa ešte nedokáže pochopiť, že vy neodchádzate navždy a taktiež nevie spracovať svoje očakávania mať vás nonstop pri sebe. Je preto na vás, aby ste zmenili svoj pohľad na vec. Mnohokrát postačí iba trochu zľaviť z vlastných nárokov na seba a fungovanie domácnosti a pôjde to omnoho jednoduchšie. Nemusíte variť každý deň, sú predsa aj iné spôsoby, ako si zabezpečiť teplý obed. Taktiež vám nebude nikto zazlievať (jedine vy sama sebe), ak ráno nepovysávate a namiesto toho si s bábätkom zájdete na dlhú prechádzku.

  • Rutina = istota 

Dieťa potrebuje cítiť istotu a mať vo vás dôveru. Žiadne veľké prekvapenia! Musí vedieť, že ste tu, pri ňom a neopustíte ho. Neplače, ani nerobí scény schválne či zo zlosti, jednoducho si nemôže pomôcť.

Ak by vás predsa len pochytila zlosť či frustrácia, že sa od neho nemôžete pohnúť ani na krok, zopakujte si, že dieťa nie je zlé, ani manipulujúce, ale len vystrašené a ste to vy a jedine vy, kto mu vie zabezpečiť pocit bezpečia.

  • Vychutnajte si toto obdobie

Asi to vyznie paradoxne, pre mnohé unavené mamy vyslovene provokatívne, no ak sa len trochu dá, užívajte si toto špecifické obdobie. Je to čas nekonečného maznania a túlenia sa k bábätku, ktoré vás teraz bezvýhradne miluje a potrebuje. Je na vás doslova odkázané. Nezdá sa to, ale čas letí rýchlo a nebude to tak navždy.

Vnímajte to skrátka ako nutný vývinový proces, ktorý je dôležitou súčasťou formovania osobnosti dieťaťa.

Páčil sa vám článok?