Najmenšie detičky k šťastiu nepotrebujú veľa. Stačí, keď sú najedené, vyspinkané, nič ich nebolí, plienka je suchá a mamička je nablízku. Platí, že nespokojné sú iba v momentoch, kedy nie sú uspokojené ich základné potreby?

Problémy, ktoré trápia najmenšie deti

Okrem prázdneho bruška a plnej plienky bábätká trápi prerezávanie prvých zúbkov, nepríjemné sú koliky, reflux alebo problémy s materským mliekom, často ovplyvnené stravou mamy.

Nech sa deje čokoľvek, skúsení rodičia majú zopár trikov a tipov, ako plačúce bábo účinne upokojiť, a to bez ohľadu na okolnosti.

Rady, ako vedieť upokojiť bábätko

Na úvod je nutné zdôrazniť, že dieťa veľmi vníma mamino vnútorné nastavenie. Ak je mama nervózna, veľmi rýchlo to dokáže preniesť aj na bábo. Avšak platí to aj naopak – mamin pokoj a vyrovnanosť dokáže dieťatko rýchlejšie upokojiť.

Čo ešte na bábätko zaberá a stlmí jeho plač?

  • Zavinovačkabábätko zabalené do perinky, pevne stisnuté a privinuté k mame, to dokáže zázraky. Častokrát je bábätko vyrušované veľkým otvoreným priestorom a pohybmi svojich ručičiek a nožičiek – zavinovačka je akýmsi pripomenutím pobytu v maminom brušku a tej „istoty“, ktorú počas gravidity v tele mamy bábo malo.
  • Bábo si lepšie oddýchne a rýchlejšie sa upokojí v tichej izbe bez ostrého svetla.
  • Pravidelné pohyby – jemné kolísanie a pohojdávanie dieťatku opäť pripomína pohyby v maternici. Každý známy pocit z obdobia tehotenstva je pre dieťa vítaný a upokojuje ho.
  • Kúpeľ spojený s masážou väčšina detí miluje.
  • Dieťatko upokojí mamin hlas, spev, prípadne pravidelný rytmus – prekvapivo aj práčky či sušičky, čo mnohé deti veľmi efektívne utlmí.
  • Nezvyčajná polohadieťatko držte tvárou smerom dolu a s bruchom na vašom predlaktí. Odporúča sa najmä pri detičkách, ktoré trpia refluxom.
  • Hladkajte bábätko po chrbátiku, brušku či tvári, nech dieťatko cíti vašu blízkosť.
  • Nezatracujte cumlíky! Keď cumeľ dieťatko neodmieta, je to dosť účinný spôsob, ako bábo rýchlejšie uspať a upokojiť.
Páčil sa vám článok?