Moment, kedy sa dieťa prvýkrát samo posadí, je zlomový. Pre bábätko aj pre rodiča. Po období ležania, pretáčania a lozenia je sedenie ďalší významný míľnik v živote dieťaťa.

Bábätko konečne dokáže vnímať svet z inej perspektívy a ručičky, doteraz zamestnané podopieraním, má zrazu voľné a pripravené na nové objavy a hry. Tiež prichádza čas na sedenie na stoličke a prvé príkrmy.

Dieťa a jeho prvé pokusy o sedenie

Spozorovali ste, že sa dieťa snaží dostať z polohy ležmo na bruchu na kolená? To je prvý krok k pokusu posadiť sa. Niektoré deti si skúšajú samostatný sed aj tak, že si chytajú nohy ležiac na chrbte. Každopádne, hovoriť o tom, že dieťa samo sedí, môžeme až vtedy, keď sa dokáže podopierať rukami. To je základný predpoklad na to, aby sa vedelo vzpriamiť a udržať v sede.

Kedy dieťa začína sedieť? Väčšina detí sa posadí v období 8. až 9. mesiaca, avšak odchýlky sú povolené (niektoré polročné deti sa už samy posadia, pričom iným sa to podarí až po okolo prvého roku života).

Nedávajte dieťa sedieť, ak na to nie je pripravené

Rozhodne sa neodporúča nechať sedieť dieťa, ktoré na to ešte nie je pripravené. A to je až v okamihu, keď si sadne samo (najčastejšie z polohy na bruchu, prípadne z polohy na štyroch) a v sede aj chvíľu bez cudzej pomoci zotrvá. Inak hrozí, že sa jeho svaly preťažia, pričom rizikom je aj poškodenie chrbtice.

Ničoho sa nebojte, dieťa sa sedieť určite naučí. Je však nutné, aby to skúšalo samostatne a vtedy, keď nadíde ten správny čas. Samostatný sed je spočiatku neistý, pretože svaly dieťatka sa musia na novú polohu adaptovať a bábätko si musí na sedenie zvyknúť. Dieťa najprv nesedí vzpriamene, má ohnutý chrbát, kýve sa a často padá. To však cvikom zmizne a čoskoro sa dieťatko naučí sedieť celkom rovno.

Spôsoby, ako môže bábo sedieť

Samostatné sedenie je ďalším vývinovým krokom v živote dieťaťa. A ako pri všetkom, aj tu platí, že je to proces individuálny. Odpoveď na otázku, kedy dieťa sedí, je preto u každého bábätka iná. Taktiež platí, že kým jedno dieťa sa najprv plazí, sedí až sa postaví, iné deti jednotlivé fázy preskočia a posadia sa až po prvých krôčkoch.

Deti môžu sedieť rozličnými spôsobmi – s vystretými nohami, s jednou preloženou nohou, prípadne si obľúbia turecký sed.

Správne sedenie dieťaťa

  • Obidve nohy by malo mať dieťa voľne natiahnuté pred telom.
  • Ramená pri sedení nech sú spustené od uší smerom nadol.
  • Rovný krk bez predsunutej hlavičky – uši nesmú byť pred ramenami a brada vysunutá dopredu.
Páčil sa vám článok?