Začal sa nový školský rok a s tým aj nová éra u vás doma? Zrazu máte doma školáka a neviete, aký režim mu nastaviť? Vychádzať môžete z predškoláckej rutiny, veď aj v materskej škole majú deti svoje povinnosti a zodpovednosť – musia v pravidelnom čase spať, jesť, vykonávať spoločné aktivity a upratať po sebe hračky, keď sa dohrajú.

S nástupom do školy sa však povinnosti menia a môže byť náročné si na nich zvyknúť. Rozhodne pomáha dieťa nastaviť na to, že po škole a s ňou spojených úlohách je čas aj na zábavu a oddych. Ako to ale urobiť tak, aby to fungovalo?

Režim dieťaťa počas školského roka

O tom, ako sa malý školák zhostí svojich školských povinností a či sa na nich dokáže sústrediť, rozhoduje viacero aspektov. Podstatná je kvalita jeho spánku, strava počas dňa a v neposlednom rade dobre nastavená školská rutina.

Veľmi dôležité je netlačiť na dieťa. Po príchode domov zo školy mu doprajte čas na relax a až následne sa s ním pustite do úloh a učenia.

Školská rutina

Od začiatku školy dbajte na nastavenie a dodržiavanie režimu.

  • Vstávanie a chodenie do postele behom týždňa by malo byť vždy v tom istom čase.
  • Najvhodnejší čas na učenie je jedna až dve hodiny po návrate dieťaťa zo školy. Predtým mu vždy doprajte čas na oddych.
  • Školská príprava na nasledujúci deň, to nie sú iba úlohy, ale aj upratanie tašky, vyhodenie obalov alebo vyloženie prázdnych desiatových dóz.
  • Veďte dieťa k samostatnosti v kontrole písacích a ďalších školských pomôcok. Nech si pravidelne kontroluje, či má ostrúhané ceruzky a nachystané všetky knihy a zošity podľa rozvrhu. Samozrejme, spočiatku mu s týmito činnosťami pomáhajte.

Pravidelný čas zaspávania a kvalitný spánok dieťaťa

Dĺžka spánku malého školáka by mala byť aspoň 9 hodín. Ak školák na 1. stupni Základnej školy vstáva každé ráno pred siedmou, zaspávať by mal do deviatej večer. Dostatok kvalitného spánku je pre stále sa vyvíjajúci mozog dieťaťa veľmi dôležitý a tiež výrazne ovplyvňuje jeho schopnosť sa sústrediť. Pomáha deťom nastaviť pred spaním rutinu, aby presne vedeli, čo a kedy sa bude pred zaľahnutím do postele diať.

  • Rozprávka v televízii či na tablete, prípadne ak majú deti dovolené chvíľu si zahrať obľúbenú počítačovú hru – toto všetko sa vypína v presne stanovený čas každý deň rovnako.
  • Nasleduje večerná hygiena, pri ktorej sa vyžaduje asistencia rodiča.
  • Dieťa sa prezlečené do pyžama uloží do postele. Po prečítaní rozprávky či pohodovom rozhovore s rodičom prichádza pusa na dobrú noc a zhasnutie lampy.

Predspánkový režim detí by nemal pozostávať zo sledovania mobilu. Miestnosť na spanie by mala byť zatemnená, nehlučná, dobre vyvetraná a chladnejšia než zvyšok miestností v domácnosti.

Zdravá desiata pre školáka

To, čo dieťa behom dňa v škole je, akú stravu prijíma – či nepapá priveľa nezdravých cukrov a tukov, to všetko ovplyvňuje jeho výkon a celkovú pohodu. Dôležité sú sýte a nutrične vyvážené raňajky, ako aj desiata školáka. Najčastejšie pozostáva z pečiva, ktoré nemusí byť zákonite iba cereálne a nejakej zdravej nátierky či masla. Doplniť to môžete podľa preferencií dieťaťa o syr, kvalitnú šunku a zeleninu.

Pokiaľ ide o sladké jedlá, rozhodne nič nepokazíte ovocím (okrem banánov, tie veľmi neodporúčame – veľmi sa “neznášajú” so školskou taškou, najmä ak ich dieťa zabudne včas zjesť a vybrať z aktovky), skvelé sú jogurty alebo acidofilné mlieka. Čo sa týka klasických sladkostí, nie sú vyslovene zakázané, ale je dobré odsledovať energetický príjem, ktorý by u malého školáka nemal presiahnuť 50 gramov na deň.

Čomu sa však rozhodne vyhnite, sú sladené nápoje, ktoré sú pre deti úplne nevhodné. Priveľa jednoduchých cukrov zbytočne zvyšuje denný príjem energie, čo vedie k obezite a nesústredenosti u detí.

Školské povinnosti aj čas na oddych 

Škola, to sú povinnosti – domáce úlohy a príprava na ďalší školský deň, ale dieťa nesmie mať pocit, že po príchode domov robí od pondelka do piatka jedno a to isté – iba sa učí. To ho môže značne unaviť a demotivovať.

Obzvlásť prváčikovia si potrebujú behom každého dňa vyčleniť dostatok času na hru a obľúbené detské činnosti. Je dobré, aby boli pravidelne na čerstvom vzduchu, kreslili si alebo stavali lego. A čas pozrieť si večernú rozprávku by sa mal tiež nájsť.

Páčil sa vám článok?