Bábätká si žiadajú dobre sa napapať, respektíve napiť materského mlieka a následne je nutné nechať ich odgrgnúť. Dôležitá je predovšetkým správna – vyvýšená poloha.

Skutočne je odgrgnutie detí také dôležité? Čo hrozí, ak si bábätko neodgrgne?

Dôležité odgrgnutie u malých detí

Bábätko je často hladné a pije pomerne hltavo. V takom prípade hrozí, že okrem mlieka sa mu do brucha dostane aj vzduch, čo môže spôsobovať bolesti bruška a neraz až koliku. Práve odgrgnutie je spôsobom, ako si uľaví, zbaví sa prebytočného vzduchu a potravu rýchlejšie strávi.

Ide to aj bez odgrgnutia?

Ak bábo papá hltavo, je potrebné, aby si odgrglo. To hrozí najmä pri pití z fľaše, pretože mlieko tečie rýchlejšie, než pri dojčení. Vtedy je tok mlieka pokojnejší a ide to aj bez odrgrnutia.

Naviac, dojčenie je u bábätiek spôsobom uspávania a často je odgrgnutie rušivým elementom, ktorý spánok naruší. V prípade, že bábätko netrpí nadúvaním a ďalšími prejavmi súvisiacimi s kolikou, pokojne ho nechajte zaspať hneď po nadojčení. Dobré je však podržať ho v náručí vo vyvýšenej polohe.

Spôsoby, ako si dieťa správne odgrgne

Platí, že niektoré bábätká si odgrgnú prakticky hneď, iným to trvá trochu dlhšie a chce to trpezlivosť. Postupujte podľa nasledujúcich krokov:

  • Po dopití mlieka zoberte bábo do náručia – najprirodzenejšia je preň poloha, v akej bolo uložené ešte v maminom brušku.
  • Účinná je aj poloha na srdci, pri ktorej leží bábätko na hrudníku rodiča v polohe na brušku, rodič sedí v záklone a rukou dieťa pridržiava pod zadočkom. Druhou rukou ho drží pri temene hlavy a má ho pritisnuté k sebe.
  • Následne by malo dôjsť k odgrgnutiu – ak je problém s opakovaným vyvracaním mliečka, vyhľadajte lekársku pomoc.

Prečo sa dieťaťu nedarí odgrgnúť?

Problémy s odgrgnutím môžu byť spôsobené viacerými príčinami. Niekedy ide o to, že dieťa nemá v žalúdku žiadny prebytočný vzduch, a teda si nepotrebuje odgrgnúť. Inokedy je zasa problémom poloha, ktorá mu nevyhovuje – pomáha ju zmeniť a skúsiť to inak.

Štandardne si dieťatko odgrgne do 15 minút. Ak sa mu to však nepodarí, dajte ho ľahnúť na bok, prípadne ho do postieľky uložte vo vyvýšenej polohe.

Páčil sa vám článok?