Čerstvá mama má toho na starosti skutočne veľa – nakŕmiť dieťatko, uspať ho, upokojiť a v neposlednom rade prebaliť.

Prebaľovanie bábätka je jednou z najdôležitejších úloh. Staviť na dobrú plienku a naučiť sa správnu techniku prebaľovania stojí rozhodne za to – ušetrí vám to mnoho nepríjemností a zdravotných ťažkostí dieťaťa.

Základy prebaľovania

Čo všetko budete na prebaľovanie potrebovať? Dôležité je, aby ste všetky potrebné pomôcky mali vopred pripravené a v dosahu rúk, nech sa od bábätka nevzďaľujete. Chýbať vám nesmie:

  • čistá plienka,
  • vlhčené utierky,
  • krém na zapareniny,
  • náhradné detské oblečenie
  • nejaká hračka/knižka na zabavenie dieťatka.

Prebaľovanie krok za krokom

  • Pred výmenou plienky si umyte ruky.
  • Dieťa uložte na pevné miesto, ideálny je prebaľovací pult alebo podložka.
  • Nikdy dieťa nenechávajte bez dozoru!
  • Podľa stavu plienky sa rozhodnete, či dieťatko kompletne vyzlečiete a prezlečiete, alebo mu len body jemne siahnete a prebaľujete. Tu rozhodne oceníte praktické oblečenie, ktoré dieťaťu nie je nutné prevliekať cez hlavičku.
  • Ak je plienka pocikaná, dieťaťu chytíte nožičky a plienku vytiahnete. Ak je dieťa pokakané, je nutné špinavý zadoček očistiť utierkami a následne špinavú plienku vymeniť za čistú.
  • Zadoček dieťatku utierajte v správnom smere, inak hrozí, že sa do močovodov dostanú baktérie, čo môže spôsobiť infekciu. I
  • Dobre skontrolujte, či ste poutierali aj záhyby, kde zvyknú ostávať zvyšky moču či stolice a môže to viesť k tvorbe vyrážok.
  • Po očistení a utretí dosucha sa nanáša krém na zadoček, ktorého aplikácia pomáha predchádzať vzniku zaparenín.
  • Pri samotnom nasadzovaní plienky dbajte na to, aby bol suchý zips a plienka sa nemohla zrolovať. Ak je plienka príliš voľná, moč alebo stolica môžu vytiecť. Pozor aj na pritesnú plienku!

Výber správnej plienky

Ak sa chcete vyhnúť neželaným nehodám a zapareninám, je dobré dať si záležať na výbere plienky. Štandardne sú plienky rozdelené podľa hmotnosti dieťaťa, pričom práve označenie na obale vám pomôže vybrať si správnu veľkosť plienky. Medzi hmotnostnými limitmi sú časté aj prekrytia, napr. k dispozícii máte plienky pre dieťa od 2 do 5 kg a tiež plienky pre väčšie bábätká od 4 do 8 kg. Ak sa dieťa nachádza na hmotnostnej hranici, oplatí sa skúsiť väčšiu veľkosť.

Pravidelné vymieňanie plienky

Priemerne dieťaťu vymeníte plienku 5-krát za deň, pravdaže všetko ovplyvňujú individuálne návyky bábätka, ako aj jeho zdravotný stav – či nemá hnačku, zápchu, nie je prechladnuté a podobne. Niektoré bábätká kakajú aj niekoľkokrát denne, iné iba raz za deň.

Platí, že plienku je potrebné vymeniť vždy po kakaní a tiež, ak je preplnená – príliš ťažká od nahromadeného moču. Naozaj tu nie je priestor na šetrenie, pretože ak dieťatku nebudete meniť plienky pravidelne, hrozí začervenanie intímnych miest a často sa objavia aj vyrážky. Ide o tzv. vyrážky z plienky, čo je jeden z najčastejších kožných problémov malých detičiek a sprevádza ho nepríjemný pocit pálenia a dráždenia.

Plienku dieťaťu meníme aj vždy pred ukladaním do postieľky – významne to zlepšuje jeho spánok. Naopak ju nemeňte, ak vyslovene nesmrdí alebo nie je už napohľad preplnená či pred kŕmením – je veľká šanca, že dieťa bude po napapkaní vykonávať potrebu. Taktiež po prebudení hrozí vyprázdňovanie.

Čo so špinavými plienkami?

Špinavé plienky možno skladovať v bežnom koši, avšak rozhodne je lepšie vyhradiť si na to špeciálny priestor. Skúsené mamy odporúčajú koše a vedrá na plienky, ktoré vďaka originálnemu prevedeniu zadržiavajú nepríjemné pachy vnútri a nezasmradia celý dom.

Páčil sa vám článok?