Prečo detičky tak často bolí bruško a čo je za tým? Rozpoznať príčiny a určiť dôvod, prečo dieťa úpenlivo plače a krúti nožičkami, je mnohokrát zložité. Neraz je za tým práve bolesť brucha.

Toto sú najčastejšie príčiny, prečo bábätká tak často bolí bruško.

Bolesti bruška v dôsledku nezrelej tráviacej sústavy

Najčastejšou príčinou bolesti bruška dojčiat je nezrelosť ich tráviacej sústavy. To spôsobuje zvýšenú plynatosť v zažívacom trakte – vzduch v črevách tlačí na črevnú stenu a vyvoláva kolikové bolesti brucha. Tento problém zvykne časom odznieť – ako tráviaca sústava dieťaťa dozreje, problémy s kolikou postupne zmiznú.

Dojčenská kolika je záchvat dráždivosti, nepokoja až rozčúlenia dieťaťa, ktorý trvá aj niekoľko hodín a objavuje sa opakovane niekoľko dní v týždni u inak zdravých dojčiat.

S tým úzko súvisí ďalší žalúdočný problém, ktorý sa u najmenších detí prejavuje bolesťami bruška – refluxom. Pri refluxe dochádza k opätovnému návratu stravy do pažeráka (a teda aj kyslého žalúdočného obsahu), čo vyvoláva poleptanie a zápal sliznice pažeráka. Tento zdravotný problém zvyčajne ustúpi do prvého pol roka života dieťaťa.

Bolesť bruška ako prejav potravinovej intolerancie

Bolesti bruška u detí často spôsobujú potravinové intolerancie. Neznášanlivosť laktózy či alergia na lepok sú najčastejšie dôvody, prečo dieťa trpí a zle trávi potravu.

Intolerancia býva vrodená alebo získaná (napr. ako dôsledok liečby antibiotikami). Okrem bolestí brucha sa prejavuje slabším prospievaním, nadúvaním a hnačkami.

Ak máte podozrenie na mliečnu či lepkovú intoleranciu, je pomerne jednoduché ju diagnostikovať. Najdôležitejšie je absolvovať potrebné testy a vyšetrenia a následne určiť primeranú liečbu, respektíve diétu pre dieťa.

Zápal ako príčina bolesti brucha u detí

Aj infekcia močových ciest sa môže prejaviť formou bolesti bruška. Bábätko má vtedy výrazne tmavú stolicu aj moč, prípadne močí málo alebo jeho moč páchne. Často je to sprevádzané horúčkou.

Menej častý u malých detí je zápal slepého čreva, ktorý sa tiež prejavuje horúčkou, citlivosťou v podbrušku a bolestivosťou v okolí pupka. Dieťa môže aj zvracať a nechutí mu jesť.

Ak sú príčinou bolesti bruška u detí zápalové ochorenia, rozhodne na nič nečakajte a neodkladne vyhľadajte lekársku pomoc.

Páčil sa vám článok?