Máte krásnu udržovanú záhradu, záhony kvetov, anglický trávnik, skalku, terasu, altánok a jazierko? Do každej záhrady patrí aj hmyz. Užitočné včely a pavúky, ale i krásne čmeliaky nám väčšinou nevadia, no ako sa zbaviť sršňov, múch a ako nerozhnevať nebezpečné osy? Pozrime sa, ako si zo záhrady neurobiť domček pre hmyz.

Pozor na jedlo a nápoje

Osy sa najčastejšie vyskytujú na kúpaliskách, námestiach, pri pohostinstvách a iných miestach, kde sa zdržujú ľudia a podáva sa tam jedlo a nápoje. Najmä sladké nápoje sú najväčším lákadlom pre všetky druhy bodavého hmyzu. Vyhnite sa ich priamej konzumácii a neopatrnej manipulácii. Používajte len uzatvárateľné fľaše, nerozlievajte malinovky po zemi a vyhnite sa plechovkám, v ktorých sa osy ľahko ukryjú.

Po grilovačke upracte

Párky, slanina, špekáčiky, krkovička. Mäso je jednoznačným lákadlom neškodných, no mimoriadne otravných múch. Nenechávajte nedojedené mäso dlho na očiach. Okrem toho, že neprídu hejná múch, vyhnete sa aj hnilobnému zápachu. Mäso sa lepšie cíti v chladničke.

Kde hniezdia osy a sršne?

V nedokonalých stavbách. Osy stavajú svoje hniezda najradšej v dutinách alebo v zákryte, pokojne len za odkvapovou rúrou alebo previsom strechy vášho altánku. Sršne pokojne nájdete aj v zemi alebo v škárach medzi rozostupujúcimi sa drevenými latami. Pri stavbe terasy alebo altánku nenechávajte škáry, do ktorých by sa časom mohol nasťahovať nebezpečný hmyz. Iné miesta ako dutiny stromov je možné vyplniť zeminou.

Odpudzujte prirodzene

Najjednoduchším spôsobom, ako bojovať proti hmyzu, je znechutiť mu prítomnosť vo vašej záhrade. Osvedčenými metódami sú hlavne aromatické olejové fakle. Okrem toho, že cez deň dobre vyzerajú, večer navodia tajomnú atmosféru a krásne voňajú, odoženú neželaný hmyz do želanej vzdialenosti. Veľmi obľúbené sú aj elektrické „odpudzovače“ komárov, ktorá ukončia ich qj vaše trápenie veľmi rýchlo.

Komentáre