S partnerom ste spolu už nejaký čas, máte stabilnú prácu, zázemie. Rozhodli ste sa, že je ideálny čas mať dieťa. Viete si predstaviť, ako bude vyzerať váš bežný deň s malým bábätkom? Každé dieťa je iné, ale určité veci majú spoločné. Spísali sme pre vás krátky prehľad, ako budete fungovať v jednotlivých mesiacoch v prvom roku.

0 až 3 mesiace

Svoje bábätko ste si priviedli domov z pôrodnice. Zažívate krásne spoločné chvíle a nemôžete sa od neho odtrhnúť. Zo začiatku sa môže stať, že dieťa bude plačlivejšie a nepokojnejšie, ako bolo v nemocnici, ale nie je to pravidlom. Aj ono si potrebuje zvyknúť. Prvé dni bábätko ešte prespí väčšinu dňa – len ho krmíte, prebaľujete a kúpete. Po mesiaci bude cez deň hore asi štyri hodiny a zvyšok prespí.

V tomto období sa väčšina detí budí na nočné kŕmenie, preto sa pripravte, že sa veľmi nevyspíte. U chlapcov bývajú problémy s kolikami. Veľa času budete teda tráviť surfovaním na internete a hľadaním spôsobov, ako ho tej koliky zbaviť. Môžem vás upokojiť, koliky odzvonia v troch mesiacoch.

Máte zatiaľ dostatok priestoru na oddych. Pokojne si ľahnite a odpočívajte s vaším bábätkom, aby ste po pôrode načerpali dostatok síl. Zasväťte otecka, aby vám pomohol so starostlivosťou. V neskorších mesiacoch oceníte, keď vás bude partner vedieť plnohodnotne zastúpiť.

Po mesiaci si už vychutnáte viac času s bábätkom, pretože bude bývať dlhšie hore. Zatiaľ nepotrebuje žiadne hračky, plne ho zamestnáva prostredie a zaujíma tvár mamičky.

3 až 6 mesiacov

V tomto veku už je bábätko hore väčšinu dňa. Môj syn 2 hodiny spal a dve hodiny bol hore. V tomto veku niektoré bábätka prespia celú noc. Je však veľa tých, ktoré sa budia na kŕmenie alebo len preto, že potrebujú byť pri svojej maminke. Preto obrňte trpezlivosťou seba aj svojho partnera a občas ho pošlite spať napríklad do obývačky.

Cez deň ho už môžete zabaviť detskou hrazdičkou, na ktorej sú zavesené hračky a dieťa sa snaží dočiahnuť ich. Bábätko zaujímajú aj veci, ktoré vydávajú zvuk alebo šuštia. Ešte stále nie je náročné na starostlivosť – sem tam vyriešite zapareninu, vyrážku, bolesť bruška.

Vo veku štyroch mesiacov sa nekojené deti začínajú prikrmovať. Avšak neľakajte sa, prvé recepty sú veľmi jednoduché a nezaberú vám veľa času. Úplne inou témou je však chuť do jedla – môže sa stať, že bude trvať nejaký čas, kým si zvykne na tuhú stravu.

6 až 9 mesiacov

6 mesačné dieťa už vie dať o sebe vedieť. Cez deň spí čím ďalej, tým menej, je zvedavé a vydáva zvuky. Objavujú sa prvé zúbky a vaše doteraz pokojné a spokojné bábätko vie byť občas pekne mrzuté. Ale toto obdobie je veľmi krásne – deti už sedia, zhruba v deviatich mesiacoch zažijete, ako sa vaše dieťa prvý raz postaví pri nábytku a dokonca sa začne plaziť.

Teraz začína ta zábavnejšia časť prvého roku života dieťatka. Musíte pred ním schovať nebezpečné veci, zalepiť šuplíky, denne ho prezliekať aj desaťkrát. Prvýkrát povie MAMA a TATA a vy sa budete cítiť ako v siedmom nebi.

9 až 12 mesiacov

A nakoniec najzábavnejšia časť prvého roku. Hovorím jej a prebudenie sa do reality. Dieťa už štvornožkuje, obchádza nábytok a dostane sa už skoro všade. Väčšina detí už na prvé narodeniny dokáže samostatne chodiť. Teraz už budete upratovať po ňom rozhádzané skrinky (milujú kuchyňu !), jedlo po stenách, ľutovať rozbitý LCD televízor (vlastná skúsenosť), vysvetľovať mu, že nemôže brať hračky a biť iné deti. Uvedomujete si, že dieťa už je osobnosť a plnohodnotným členom vašej domácnosti.

Verte mi, prídu chvíle, keď si cez deň nesadnete. Dokonca budete odpočítavať minúty, kedy už konečne pôjde spať. Avšak mať dieťa je tá najkrajšia a najúžasnejšia vec na svete a občas ťažké chvíle a neprespaté noci vyvážia krásne chvíle a úsmev vášho bábätka.

 

Páčil sa vám článok?