Polohovanie bábätka je vec, s ktorou mnoho budúcich mamičiek, najmä prvorodičiek, vopred nepočíta. Počas tehotenstva sa pripravujú na kadečo iné – na dojčenie, prebaľovanie a uspávanie novorodenca, ale o nutnosti polohovať dieťatko sa dozvedajú až po pôrode.

Pravdou však je, že bábo je potrebné už od narodenia správne polohovať. Inak hrozia deformácie hlavičky a iné zdravotné komplikácie.

Nutnosť polohovať bábätko

Novorodenec sa veľmi nehýbe, príliš neotáča hlavičku a väčšinu dňa i noci prespí v polohe, v akej ho do postieľky či kočíka uložíme, z čoho môžu plynúť mnohé problémy. V prípade,  že budeme dieťa ukladať stále iba na chrbátik, hrozí mu zležanie zadnej časti hlavy – tzv. symetrické zležanie. Naopak, ak si zvykne zaspávať a spať iba na jednej strane, rizikom je vytvorenie asymetrického zležania – sploštenia hlavy, na ktorej najviac leží. Je to z dôvodu, že lebka a kosti v nej sú u novorodenca ešte veľmi mäkké a poddajné.

Spôsoby, ako polohovať novorodenca

Najdôležitejšie je pravidelne meniť strany, na ktorých dieťatko leží a usína. Avšak, ako prevenciu pred SIDS (náhlym úmrtím novorodenca), je dobré ho nikdy neuspávať celkom na boku, aby sa počas spánku neprevrátilo na bruško. Môžete mu skúsiť podoprieť chrbát o posteľ alebo o vankúš, nech je istota, že sa nikam neskotúľa.

Počas doby bdenia (a pod vaším dohľadom) dieťatko polohujte aj na brucho. Odľahčí sa tým jeho hlavička a môže si trénovať a spevňovať svaly.

V prípade, že dieťatko odmieta ležať a spať na inom, ako svojom obľúbenom pravom/ľavom boku, buďte kreatívni a motivujte ho k pretočeniu obľúbenou hrkálkou, vaším hlasom, spevom – skrátka urobte maximum pre to, aby spalo vždy na inej strane. Ak to inak nejde, po zaspinkaní bábätku hlavičku jemne pretočte. Rovnako tak počas dojčenia meňte strany, na ktorých bábo držíte.

Polohovanie bábätka v sedačke a na rukách

Novorodenec by v autosedačke nemal tráviť priveľa času, inak hrozí zlá poloha hlavičky a jej zležanie. Čo sa nosenia na rukách týka, z pohľadu prevencie zležanej hlavičky sa odporúča dieťa nosiť opreté bruškom na predlaktí – ide o polohu zvanú „tigrík“. Je pre dieťa dobrá nielen z hľadiska polohovania hlavičky, ale pomáha aj pri odgrgnutí a bolestiach brucha.

Dokedy má polohovanie bábätiek význam?

Polohovanie detí má svoj význam najmä u najmenších bábätiek, a to do približne prvého polroku života. Akonáhle sa dieťatko začne viac hýbať a pretáčať, je jeho polohu čoraz náročnejšie ovplyvniť a dlhšie udržať. Minimálne počas spánku je však stále možné odsledovať, či sa pravidelne pretáča a zmeniť jeho polohu.

Páčil sa vám článok?