Dojčíte a pomaly, ale isto sa blíži čas zavádzania prvých príkrmov? Čo dojča a obilniny? Kedy je správny čas zoznámiť ho s lepkom?

Zoznámte dieťa s lepkom

Názory odborníkov na čas, kedy zaviesť lepok sa dosť rôznia. Niektorí pediatri tvrdia, že riziko vzniku celiakie klesá, ak je dieťa v čase zavádzania lepku stále dojčené. Iní túto hranicu odsúvajú a sú presvedčení, že s lepkom sa nemusíme ponáhľať.

Každopádne, hoci panuje odborná názorová nezhoda ohľadom správneho veku dieťaťa na zavedenie lepku, dôležitosti obilnín vo výžive nikto nepochybuje.

Odporúčania Európskej spoločnosti pre gastroenterológiu, hepatológiu a výživu v otázke, ako zavádzať lepok, a to na základe najnovších poznatkov o celiakii (alergia na lepok) sú nasledovné – riziko vzniku celiakie u detí je nižšie, ak je dieťa v čase zavádzania lepku ešte dojčené. Z toho vyplýva, že materské mlieko plní ochrannú funkciu. Riziko vzniku celiakie sa znižuje, ak sú bábätká dojčené aj ďalej po zavedení lepku. To však neznamená, že materské mlieko chráni dieťa dlhodobo – to zatiaľ nebolo dokázané.

Odporúčania pediatrov, ako a kedy zaviesť lepok do stravy dieťaťa

U nás štandardne platné odporúčania pediatrov, ako a kedy zavádzať lepok, sú:

  • Výlučne dojčeným deťom sa podávajú obilniny prvýkrát obilniny po ukončenom 6. mesiaci (najneskôr po ukončenom 7. mesiaci). Je možné zavariť im do polievky detskú krupicu, bezvaječné cestoviny, prípadne namrviť trochu pečiva.
  • Čiastočne dojčeným deťom, ktoré sú dokrmované umelým mliekom, je možné podať lepok skôr – po ukončenom 4. mesiaci (ideálne medzi 5. až 7. mesiacom), pričom sa využíva aj istá forma ochrany dojčenia.
  • Deťom, ktoré sú výhradne na umelej strave, dáme lepok ochutnať od 6. alebo 7. mesiaca života. Mliečna obilná kaša ako ďalší druh príkrmu sa zavádza do stravy nedojčeného dieťaťa po ukončenom 7. mesiaci života.

Čo si všímať na dojčenskej strave s obsahom lepku?

  • Všímajte si označenie druhu obilniny.
  • Údaj o vhodnosti použitia pre dieťa na základe veku.
  • Množstvo bielkovín v mliečnej obilnej kaši, ktoré nemá presiahnuť hodnoty určené pre mlieko pre staršie dojčatá.
Páčil sa vám článok?