Materské mlieko je pre dieťa ideálne – má správnu teplotu, je vždy poruke a pripravené a obsahuje všetko, čo novorodenec aj staršie bábo pre svoj vývoj potrebuje. Dojčenie však pre dieťa znamená omnoho viac, ako len neustály prísun potravy. Prostredníctvom neho sa medzi mamou a bábätkom upevňuje jedinečné puto, vytvára sa blízkosť, pocit bezpečia… O tom, že dojčenie dieťatko upokojuje, snáď ani netreba hovoriť.

Napriek nesporným benefitom dojčenia však prídu situácie, kedy dojčiť nebudete môcť a bude nutné dieťaťu poskytnúť adekvátnu náhradu. Našťastie existujú pomôcky, ktoré to mamám a detičkám uľahčia a na chvíľu ich „zastúpia“ pri dojčení.

Čo vy a odsávačky?

Odsávačky mlieka – kedy sa môžu zísť?

Dojčenie je krásne, úplne prirodzené, ale… nie vždy také jednoduché a bezproblémové, ako by sa mohlo zdať. A vtedy prichádzajú na rad odsávačky materského mlieka.

V ktorých momentoch mamička ocení odsávačku?

  • Pri problémoch s prisatím, v dôsledku čoho môže poklesnúť tvorba mlieka. Mnohé mamy odsávačky doslova zachránia a pomôžu im prekonať problémy dieťatka s pitím materského mlieka. Niekedy to skrátka trvá dlhšie a je nutné vydržať (a aj trochu poodsávať), kým sa s bábätkom zladíte a ono sa naučí správne prisávať.
  • Pri prebytku mlieka – niekedy sa mlieka tvorí viac, ako dokáže dieťa vypiť a aby žena predišla zápalu prsníkov, siahne po odsávačke a uľaví si týmto spôsobom.
  • Potreba vytvoriť zásoby mlieka na čas, kedy bude musieť mama od bábätka na chvíľu odbehnúť.
  • Odsaté mlieko bezpečne uložené v mrazničke je skvelá zásoba živín do budúcna – ako súčasť prvých príkrmov, ktoré budete pre dieťa pripravovať.
  • Odsaté mlieko pomáha mamám predčasne narodených detičiek, ktoré mamičky spočiatku dojčiť nemôžu. Žena vďaka odsávaniu nepríde o mlieko a drobček dostáva živiny od mamy, hoci na diaľku.

Odsávačka ako povinná výbava každej mamy?

O tom, že odsávačka je pomocník, nie prekážka (či nebodaj stopka) dojčenia, snáď nemusíme polemizovať. Avšak je skutočne nutné si odsávačku materského mlieka kupovať ako súčasť materskej výbavy ešte pred narodením dieťatka?

Áno, je to tak, mnoho žien – budúcich mamičiek si berie odsávačku už do pôrodnice, iné o nej ani neuvažujú a prvýkrát sa s ňou zoznámia, až keď ich k tomu prinútia okolnosti. Isté však je, že za pomoci odsávačky sa mnoho čerstvých mamičiek „rozdojčí“, prípadne si zvýšia alebo udržia tvorbu mlieka a tiež sa vedia s jej pomocou (a zásobami mlieka v dojčenských pohárikoch) jednoduchšie vrátiť k svojim ďalším – nematerským povinnostiam mimo domu. Tiež je to skvelý spôsob, ako si predĺžiť obdobie kŕmenia dieťaťka materským mliekom, a to aj po skončení dojčenia.

Páčil sa vám článok?