Ak sa o svoje účtovníctvo staráte priebežne počas celého roka, pravdepodobne vás tento článok príliš nezaujme. Ak na to však doslova kašlete, mohli by ste tak spraviť ešte pred koncom roka. Čo všetko si môžete upratať? 

Spočítajte si náklady 

Ak nemáte fixné 60 %- náklady, môžete si ich spočítať. Či už to robíte na mesačnej alebo ročnej báze, všetky bločky a ostatné doklady si dajte dokopy a nachystajte ich pre účtovníka. 

Odpočítateľné položky 

Súčasťou daňovej optimalizácie je aj zrátanie odpočítateľných položiek, ktoré vám môžu pomôcť znížiť váš daňový základ. Nezabudnite na ktorúkoľvek z nich – nezamestnaný/á manžel/ka alebo dieťa. 

S.R.O. alebo živnosť? 

Platcovia a neplatcovia DPH majú rôzne výhody a nevýhody, pre ktoré sa musíte rozhodnúť. Chcete platiť vyššie dane? A koľko mesačne zarobíte, aby sa vám oplatilo zakladať S.R.O.? Dobrý účtovník vám s tým poradí. 

Všetko si vytlačte 

Všetky faktúry aj doklady o zaplatení sociálneho a zdravotného si nezabudnite vytlačiť a rozdeliť podľa mesiacov. Ak ste na nejaký doklad zabudli, stále máte čas to napraviť. 

Nájdite si dobrého účtovníka  

Či už potrebujete jednoduché alebo podvojné účtovníctvodobrý účtovník sa vám o to postará. Vždy si vyberajte len podľa referencií, nie podľa najnižšej ceny. Ten účtovník, ktorý si vypýta o 20 eur viac, vám môže ročne ušetriť tisícky eur. 

Páčil sa vám článok?