Čas plynie a vaše tehotenstvo tiež. Už je to šesť týždňov od vašej poslednej menštruácie a vajíčko sa oplodnilo pred štyrmi týždňami. Ako sa aktuálne cítite a čo vás čaká v 6. týždni gravidity?

6. týždeň tehotenstva: Bábätko rastie veľmi rýchlo, mamička musí odpočívať

Vaše pomaly rastúce bábätko má teraz veľkosť od 2 do 4 milimetrov a je možné na ňom viditeľne rozpoznať jednotlivé časti tela. Embryu už bije srdiečko (to je zatiaľ veľmi jednoduché) a má základ hlavičky, svalstva aj kostry. Začínajú sa vytvárať cievy, ktoré spoja plod s placentou a starajú sa tak o výživu vášho budúceho potomka. Pomaly sa tiež vytvára základ mozgu, pečene, obličiek a hrbolček pre pohlavné ústrojenstvo.

V tomto období je rast vášho drobca veľmi rýchly a vytvárajú sa základy všetkých dôležitých častí tela. Aj preto je mimoriadne dôležité, aby si budúca mamička dopriala dostatok odpočinku, nevystavovala sa neprimeranej záťaži a stresu, vyhýbala sa škodlivým látkam (alkohol, fajčenie, chemické látky, žiarenie, užívanie liekov). Neprimeraná záťaž alebo vplyv škodlivín môžu viesť k potratu či spôsobiť vrodené chyby bábätka. Stále sa odporúča užívať aj kyselinu listovú.

Ranná nevoľnosť a časté močenie v 6. týždni

Niektoré z budúcich mamičiek už v tomto období pomaly začínajú priberať. Zrazu sú vám tesnejšie nohavice či košele v oblasti pŕs. Iné, ktoré trápi ranná nevoľnosť, v tomto obdobi naopak schudnú. Ak sú však ranné nevoľnosti neznesiteľné, neudržíte v sebe ani len pohár vody, chudnete a hrozí vám dehydratácia, určite by ste sa mali poradiť s vaším gynekológom.

Medzi časté prejavy v tomto štádiu tehotenstva patria, okrem rannej nevoľnosti, aj zvýšená únava či spavosť a rovnako aj častejšie močenie, keďže rastúca maternica ženám tlačí na močový mechúr. Mamičky by sa mali vyhýbať všetkým možným škodlivinám vrátane napríklad aj kávy. Ak vás ale trápi nízky tlak, jednu, maximálne dve šálky kávy denne si dopriať môžete.

Viditeľne sa začínajú meniť aj prsia ženy. Sú zväčšené, prekrvujú sa a pripravujú na tvorbu kolostra – prvého materského mlieka.

Návšteva gynekológa v 6. týždni gravidity

Šiesty týždeň tehotenstva je väčšinou čas, kedy ženy po prvý raz navštívia gynekológa. Ten vykoná ultrazvukové vyšetrenie a po potvrdení tehotenstva vyplní tehotenskú knižku, ktorá vás bude sprevádzať počas celej dĺžky trvania tehotenstva.

Lekár sa vás bude pýtať na vaše doterajšie problémy, ochorenia a diagnózy, lieky, ktoré pravidelne beriete, zmeria vám tlak, hmotnosť a zvyčajne vyšetrí aj moč. Treba počítať aj s laboratórnymi testami a odbermi krvi. Lekár potrebuje poznať váš krvný obraz, krvnú skupinu, RH faktor, hladinu hormónov a protilátok proti rôznym ochoreniam (toxoplazmóza, rubeola, HIV, chlamýdie, syfilis a pod.).

Ultrazvukové vyšetrenie sa vykonáva najmä preto, aby gynekológ vylúčil mimomaternicové tehotenstvo. Ak sa totiž oplodnené vajíčko uhniezdilo vo vajcovode a nie v maternici, kde by sa malo, musí prísť k prerušeniu tehotenstva. Ak je ale všetko v poriadku, oplodnené vajíčko je v maternici, dostanete tehotenskú knižku a až do 12. týždna tehotenstva vás bude lekár vyšetrovať sondou cez pošvu.

Páčil sa vám článok?