Tehotenstvo týždeň po týždni. Sledujte s nami všetky zmeny, ktoré sa dejú s telom ženy počas tohto obdobia a ako sa dieťa v jej lone vyvíja a mení.

37. týždeň gravidity

Čas sa rýchlo kráti a nie je správne nič odkladať na neskôr. Aj preto by ste už mali mať všetko nachystané, výbavička skompletizovaná a taška do pôrodnice pripravená na viditeľnom mieste.

Sú to skutočne posledné chvíle s dieťatkom v brušku, a tak si ich vychutnajte najviac, ako vládzete. Všímajte si jeho pohyby, mali by ste ich cítiť aj desaťkrát za deň. V prípade, že sa vám niečo nepozdáva, kontaktujte svojho gynekológa.

Pokroky dieťatka v 37. týždni

Priemerné bábo aktuálne meria asi 49 centimetrov a jeho váha sa pohybuje okolo troch kíl. Zásob podkožného tuku má dosť na to, aby sa v prípade skoršieho príchodu na svet vedelo bez problémov adaptovať na život mimo maternice. Orgány sú kompletne  vyvinuté. Naďalej sa však vyvíja imunitný systém dieťaťa. Na hlavičke má jemné vlasy, niektoré detičky majú chĺpkami pokryté aj záhlavie a chrbátik.

Dieťatko väčšinu času v brušku prespí, bdie už veľmi málo. Je to aj z dôvodu, že zaujalo svoju konečnú polohu – zväčša je otočené hlavou k panve. Všetky iné polohy dieťaťa musí lekár starostlivo posúdiť a mnohokrát aj pristúpiť k sekcii (napríklad pri priečnom uložení bábätka).

Každopádne dieťa narodené v 37. týždni gravidity sa už považuje za plne donosené.

Zmeny v tele mamy počas 37. týždňa

Mnoho žien trpí v poslednom mesiaci tehotenstva extrémnou únavou zapríčinenou nespavosťou. Trápia ich aj opuchy nôh, pálenie záhy či rôzne nepríjemné výtoky. Žiadne stopercentne účinné riešenie neexistuje, iba vydržať s tým, že po pôrode tieto ťažkosti zvyčajne rýchlo odznejú. Pomôže, ak si odpočiniete vždy, keď sa dá. Odporúča sa ľah na boku s vyloženými, respektíve vankúšmi podloženými nohami.

Problémy s pálením záhy, so zlým trávením a dýchavičnosťou by mali tiež postupne odznievať, a to v súvislosti so zostupom hlavičky dieťatka smerom dolu.

Kontrakcie už zrejme cítite často a pomerne intenzívne. Ak sa však neopakujú v pravidelných intervaloch, ešte nejde o predzvesť pôrodu.

Možno vás však pochytí tzv. hniezdenie. Ide o nečakaný nával energie, ktorý prichádza v posledných týždňoch tehotenstva a súvisí s radostným očakávaním bábätka. Väčšina žien vtedy horúčkovito upratuje, chystá a kontroluje, aby bolo všetko tip-top. Napriek tomu, že sa budete opäť cítiť plné elánu, nepreceňujte svoje sily a nechajte si pomôcť. A žiadne ťažké práce, na to pozor!

37. týždeň: Tehotenská poradňa

Nastupujú pravidelné týždňové kontroly, keďže pôrod je skutočne za rohom. Skúste už nikam necestovať a okrem tašky, odvozu do pôrodnice a pôrodníka mať nachystané aj mená pre dieťa.

Páčil sa vám článok?