Tehotenstvo týždeň po týždni. Sledujte s nami všetky zmeny, ktoré sa dejú s telom ženy počas tohto obdobia a ako sa dieťa v jej lone vyvíja a mení.

35. týždeň gravidity

Telo dieťatka sa guľatí a ako guľa si pripadá aj nejedna žena v tomto štádiu tehotnosti. Nečudo, bábo veľmi intenzívne naberá podkožný tuk a potrebuje rýchlo rásť, aby to stihlo do blížiaceho sa termínu.

Skúste sa nestresovať – z priberania či pôrodu, ktorý už klope na dvere a radšej sa s mierou hýbte a relaxujte. Ideálne sú prechádzky a čas s dobrou knihou, ale témam bolestivého pôrodu či popôrodnej depresie sa radšej vyhnite, úzkostné stavy ešte nikomu nepomohli.

Čo sa deje s dieťatkom v 35. týždni?

Priberá a rastie. Aktuálne má cez 2 a pol kilogramov a meria 45 centimetrov. Mizne mu zvrásnenie pokožky, ktorá sa vyhladzuje a nadobúda krásny novorodenecký odtieň  bledoružovej. Kosti na lebke sú stále mäkšie, a to z dôvodu, aby hlavička dokázala prejsť pôrodným kanálom. Aj pľúca sú už vyvinuté.

Dieťa má v maternici stabilnú polohu, príliš sa nepretáča, ale za to kope nohami a dáva buchnáty. Veľkosť hlavy dosiahla finálnu podobu.

V tele dieťaťa sa už nedejú nijaké extrémne zmeny, skôr sa všetko doladzuje do dokonalosti, aby bolo bábo životaschopné a stopercentne pripravené na svet mimo maternice. Ak by sa narodilo v tomto týždni, zvládlo by to bez väčších komplikácií.

Avšak žiadny zhon, dieťatko sa u vás v brušku rozhodne nenudí. Veď denne vymočí do plodovej vody až pol litra moču. Tá sa pravdaže neustále filtruje a čistí – v priemere každé tri hodiny.

Pozor však na únik stolice do plodovej vody, môže k tomu dochádzať v dôsledku uvoľnenia konečníka. Následne je plodová voda sfarbená do zelena, čo je veľké nebezpečenstvo pre bábo. Vtedy je nutné okamžite ukončiť graviditu.

35. týždeň: Ako je na tom budúca mama?

Mnohé ženy nepríjemne napína – je za tým zníženie citlivosti v oblasti panvy. Tiež pociťujú  zvýšený pohyb vo vrchnej časti brucha – na miestach, kde dieťa tlačí nohami, pričom hlava sa mu postupne presúva smerom dolu do panvy. V prípade, že sa dieťa stále nepretočilo a nenasmerovalo správnym smerom von z maternice, je veľmi pravdepodobné, že vás čaká pôrod sekciou.

V tomto týždni dochádza k postupnému poklesu brucha. Taktiež môže dôjsť k uvoľneniu hlienovej zátky. Ide o prvý signál, že pôrod je skoro tu. Niekedy sa to udeje aj tri týždne pred samotným pôrodom, avšak zvyčajne je to skutočná predzvesť rodenia a pôrod nastane do 48 hodín od jej uvoľnenia.

Pribúdajú strie na stehnách a bruchu, rovnako aj hnedé zafarbenie línie od pupka je čoraz silnejšie.

Opatrne so slnením a kúpaliskami, inak hrozia pigmentové škvrny a infekcie. Miera je nutná vo všetkom – aj v jedle a pohybe. A stres z pôrodu, ten tlmte najviac, ako sa dá. Možno aj primeranou pohybovou aktivitou a pobytom v príjemnom prostredí. Ak môžete, vyhnite sa hromadným podujatiam či mestskej hromadnej doprave, nechcete predsa chytiť chrípku.

Tehotenská poradňa v 35. týždni

Pravdepodobne nemáte pred sebou nijaké špeciálne vyšetrenia, len bežné prehliadky a kontroly vás aj dieťatka. Sledujú sa ozvy plodu, stav krčka maternice, krvný tlak a moč.

Ak ešte stále neviete, kde, ako a s koho pomocou budete rodiť, ujasnite si to. Je potrebné mať jasno v tom, aký typ pôrodu preferujete a aké sú možnosti v pôrodnici, ktorú ste si zvolili.

Páčil sa vám článok?