Tehotenstvo týždeň po týždni. Sledujte s nami všetky zmeny, ktoré sa dejú s telom ženy počas tohto obdobia a ako sa dieťa v jej lone vyvíja a mení.

35. týždeň gravidity

Telo dieťatka sa guľatí a ako guľa si pripadá aj nejedna žena v tomto štádiu tehotnosti. Nečudo, bábo veľmi intenzívne naberá podkožný tuk a potrebuje rýchlo rásť, aby to stihlo do blížiaceho sa termínu.

Skúste sa nestresovať – z priberania či pôrodu, ktorý už klope na dvere a radšej sa s mierou hýbte a relaxujte. Ideálne sú prechádzky a čas s dobrou knihou, ale témam bolestivého pôrodu či popôrodnej depresie sa radšej vyhnite, úzkostné stavy ešte nikomu nepomohli.

Čo sa deje s dieťatkom?

Priberá a rastie. Aktuálne má cez 2 a pol kilogramov a meria 45 centimetrov. Mizne mu zvrásnenie pokožky, ktorá sa vyhladzuje a nadobúda krásny novorodenecký odtieň  bledoružovej. Kosti na lebke sú stále mäkšie, a to z dôvodu, aby hlavička dokázala prejsť pôrodným kanálom. Aj pľúca sú už vyvinuté.

Dieťa má v maternici stabilnú polohu, príliš sa nepretáča, ale za to kope nohami a dáva buchnáty. Veľkosť hlavy dosiahla finálnu podobu.

V tele dieťaťa sa už nedejú nijaké extrémne zmeny, skôr sa všetko doladzuje do dokonalosti, aby bolo bábo životaschopné a stopercentne pripravené na svet mimo maternice. Ak by sa narodilo v tomto týždni, zvládlo by to bez väčších komplikácií.

Avšak žiadny zhon, dieťatko sa u vás v brušku rozhodne nenudí. Veď denne vymočí do plodovej vody až pol litra moču. Tá sa pravdaže neustále filtruje a čistí – v priemere každé tri hodiny.

Pozor však na únik stolice do plodovej vody, môže k tomu dochádzať v dôsledku uvoľnenia konečníka. Následne je plodová voda sfarbená do zelena, čo je veľké nebezpečenstvo pre bábo. Vtedy je nutné okamžite ukončiť graviditu.

Ako je na tom budúca mama?

Mnohé ženy nepríjemne napína – je za tým zníženie citlivosti v oblasti panvy. Tiež pociťujú  zvýšený pohyb vo vrchnej časti brucha – na miestach, kde dieťa tlačí nohami, pričom hlava sa mu postupne presúva smerom dolu do panvy. V prípade, že sa dieťa stále nepretočilo a nenasmerovalo správnym smerom von z maternice, je veľmi pravdepodobné, že vás čaká sekcia.

V tomto týždni dochádza k postupnému poklesu brucha. Taktiež môže dôjsť k uvoľneniu hlienovej zátky. Ide o prvý signál, že pôrod je skoro tu. Niekedy sa to udeje aj tri týždne pred samotným pôrodom, avšak zvyčajne je to skutočná predzvesť rodenia a pôrod nastane do 48 hodín od jej uvoľnenia.

Pribúdajú strie na stehnách a bruchu, rovnako aj hnedé zafarbenie línie od pupka je čoraz silnejšie.

Opatrne so slnením a kúpaliskami, inak hrozia pigmentové škvrny a infekcie. Miera je nutná vo všetkom – aj v jedle a pohybe. A stres z pôrodu, ten tlmte najviac, ako sa dá. Možno aj primeranou pohybovou aktivitou a pobytom v príjemnom prostredí. Ak môžete, vyhnite sa hromadným podujatiam či mestskej hromadnej doprave, nechcete predsa chytiť chrípku.

Poradňa

Pravdepodobne nemáte pred sebou nijaké špeciálne vyšetrenia, len bežné prehliadky a kontroly vás aj dieťatka. Sledujú sa ozvy plodu, stav krčka maternice, krvný tlak a moč.

Ak ešte stále neviete, kde, ako a s koho pomocou budete rodiť, ujasnite si to. Je potrebné mať jasno v tom, aký typ pôrodu preferujete a aké sú možnosti v pôrodnici, ktorú ste si zvolili.

Páčil sa vám článok?