posteľné obliečky

Bytový textil plní nielen praktickú, ale aj dekoračnú funkciu. Vyberte si posteľné obliečky, ktoré doplnia dizajn vášho interiéru a zároveň vás príjemne zahrejú aj v chladnejších dňoch. S prichádzajúcim chladným obdobím je dobré mať prehľad, ktorý materiál obliečok je najlepší. Viete, čím sa líšia rôzne materiály obliečok a plachiet?

Vzhľad postele dokáže zmeniť celú spálňu

Posteľ je dominantou každej spálne a detskej izby. Zaberá pomerne veľkú časť priestoru, a tak je na mieste dbať o jej pekný vzhľad. Nejde však len o jej rám, ale aj o vzory textílií. Posteľné obliečky by ste mali vyberať tak, aby sa hodili k aktuálnej tematike izby. Ak vyberáte obliečky pre deti, doprajte im voľnosť, pretože ony samy vedia, pod ktorou obliečkou sa budú cítiť najlepšie.

Tradičná bavlna si nájde miesto v každej domácnosti

Stálicou medzi materiálmi bytového textilu je bavlna. Ide o prírodný materiál, ktorý ponúka príjemný dotyk, priedušnosť a schopnosť dobre absorbovať tekutiny. Bavlnené obliečky patria medzi tie najobľúbenejšie a ich ponuka býva v obchodoch najširšia. Posteľná bielizeň z bavlny je vhodná pre všetky sezóny, no jej údržba môže byť zložitá. Bavlna má v práčke tendenciu krčiť sa a žmolkovať.

Čo sa však týka teploty prania, bavlne neuškodí ani 60°C. Pri tejto teplote sa na obliečkach neudržia roztoče a ani iní škodcovia. Bavlnené obliečky sú zároveň ideálne aj pre osoby s citlivou pokožkou či atopickým ekzémom. Rôzne upravené bavlnené tkaniny môžu do vašej spálne priniesť aj nádych luxusu. Príkladom sú flanelové obliečky, ktoré sú v porovnaní s bežnou bavlnou omnoho jemnejšie a takmer vôbec sa nekrčia.

Vedeli ste, že…

… tkaniny s jemným vlasom môžu pri dlhodobom používaní znížiť príznaky stresu, poruchy spánku, únavu či zlú náladu? Je to najmä vďaka ich príjemnému materiálu.

Hodiť do práčky a mať z krku

Keď už sme pri bavlne, nesmieme vynechať ani krepové obliečky. Tie sú taktiež vyrobené z tejto tkaniny, a tak ponúkajú všetky spomínané výhody bavlny. Ich špeciálna textúra však značne uľahčuje ich údržbu. V práčke sa vôbec nekrčia, nie je nutné ich žehliť a vašej posteli dodajú unikátny vzhľad nielen svojim motívom, ale aj povrchom.

Mirkovlákno zahreje aj pohladí

Chladné noci môžu dať spánku poriadne zabrať. Aj napriek zavretým oknám a zatepleným stenám teplota v interiéri klesá. Ako sa v noci ochrániť pred zimou? Odpoveďou sú obliečky z mikrovlákna, ktoré sú pokryté množstvom malých chĺpkov. Bielizeň z mikroplyšu je hrejivá, neskutočne príjemná na dotyk a dokáže absorbovať veľké množstvo tekutín. Látka je zároveň tak najemno tkaná, že sa v nej neusadia roztoče ani prach.

Materiál posteľnej bielizne dokáže spraviť z nášho spánku rozprávku, ale aj nočnú moru. Pred výberom je vhodné mať prehľad základných vlastností týchto tkanín, aby ste zbytočne nevyhadzovali peniaze za niečo, v čom bude váš spánok nepríjemný. Nezabúdajte ani na motívy, pomocou ktorých môžete oživiť celú domácnosť len za pár eur.

Páčil sa vám článok?