rohová kuchyňa

Čaká vás prerábanie bytu, alebo sa sťahujete do svojho prvého domu a pred vami je zariadenie celej domácnosti? Podstatná otázka znie: Aký veľký priestor máte k dispozícii na kuchynskú linku? Je primalá a vy sa bojíte, že sa vám do nej nič nezmestí? Obavy bokom, dostupné sú skvelé riešenia, ktoré aj z tej najmenšej kuchyne urobia vaše obľúbené miesto.

Malá kuchyňa – rohová kuchynská linka?

Obyvatelia štandardných bytov dobre vedia, aké sú možnosti našich panelákov. Rozmery nepustia, a tak väčšina uvažuje logicky a racionálne. To však ešte neznamená, že je nutné vzdávať sa snov o vysnívanej kuchyni. Dôležité je len naplno využiť každý centimeter, čo vďaka moderným rohovým kuchyniam nebude žiadny problém.

Rohová kuchynská linka je vynikajúcim spôsobom, ako vyriešiť problém s nedostatkom miesta. Zaberá minimum priestoru a nábytok v nej môže byť rozvrhnutý rozličnými spôsobmi. Podstatné je, aby sa rátalo s každým kútom, ktorý bude aktívne a funkčne využitý.

Plán rohovej kuchynskej linky

Na to, aby sme vyťažili z malej kuchyne všetko, čo sa dá, potrebujeme dobrý plán. Je veľmi dôležité naplánovať si umiestnenie samotnej linky a jednotlivých doplnkov, a to ešte pred rekonštrukciou. Využiť na to môžeme profesionálne kuchynské štúdiá, ktoré nám linku zhotovia na mieru, alebo to skúsime sami a nakreslíme si pôdorys kuchyne s presnými rozmermi v zmenšenej mierke, pričom následne naň zakreslíme požadované umiestnenie kuchynskej zostavy.

Výhodou profesionálneho plánovania je, že pracovníci štúdií a predajní s nábytkom dokážu zhotoviť dokonalé 3D vizualizácie našej vytúženej kuchyne, vďaka čomu máme jasnejšiu predstavu o jej výslednej podobe.

Ako vyťažiť z rohovej kuchyne maximum?

Celkom jednoducho. Najdôležitejšie je racionálne využitie pracovného priestoru. Rátať je treba so spotrebičmi, bez ktorých sa v kuchyni nezaobídeme – s chladničkou, sporákom i drezom. Rovnako tak je nevyhnutná pracovná doska a dostatok úložného priestoru. Obľúbeným spôsobom, ako vyťažiť z mála čo najviac, je zasadenie drezu do rohu kuchynskej linky. Pod drezom je zasa možnosť umiestniť kôš na odpadky, mnohokrát upevnený na dverách skrinky. Alebo sa sem inštalujú rôzne filtračné zariadenia, napríklad na vodu.

Efektívne sú aj funkčné dvere, ktoré zároveň plnia funkciu políc a odkladacieho priestoru. Rovnako tak sa dá získať miesto so správne zvoleným jedálenským stolom. V súčasnosti sa vyrábajú typy vysúvacích stolov, ktoré sa využívajú iba v prípade potreby a keď nejeme, jednoducho sa schovajú do kuchynskej linky.

Otázkou preto nie je, koľko do kuchyne investovať, keďže aj lacné kuchynské zostavy môžu byť kvalitné, ale to, či priestor v malej kuchynke využijeme na maximum.

Páčil sa vám článok?