Tehotenstvo týždeň po týždni. Sledujte s nami všetky zmeny, ktoré sa dejú s telom ženy počas tohto obdobia a ako sa dieťa v jej lone vyvíja a mení.

40. týždeň gravidity

V prípade, že ste došli až sem, zrejme to už dlho nepotrvá a naozaj porodíte v tomto týždni. Iba že by ste prenášali. Ak by bábätko veľmi odolávalo, dôjde s najväčšou pravdepodobnosťou na vyvolanie pôrodu.

Štatistiky hovoria jasne: približne polovica detí sa nerodí presne v termíne, ale až po ňom. Nie je na tom nič zvláštne a nie je dôvod sa zbytočne stresovať.

40. týždeň: Posledné okamihy bábätka v brušku

Priemerné miery dieťatka – váži okolo 3 a pol kilogramu a meria cez 50 centimetrov. Všetky orgány bábätka sú vyvinuté a pripravené na život vonku.

Ihneď po narodení sa zisťuje Apgar skóre novorodenca. Ide o kontrolu dôležitých životných funkcií – sleduje sa dýchanie, srdcová frekvencia, farba pokožky, reflexy a svalový tonus bábätka. Väčšina zdravých detí dosiahne skóre 8 až 10 bodov, nižšie čísla môžu signalizovať zdravotné ťažkosti a nutnosť resuscitácie (pri menej ako 3 bodoch už ide o vážne ohrozenie života dieťaťa).

Budúca mamička v 40. týždni gravidity

Bruško dosiahlo svoje maximum a vy to cítite pri všetkom, čo robíte (alebo čo robiť nevládzete). Sú to síce posledné okamihy tehotenstva, avšak nič nepodceňte, neprepínajte sa a šetrite svoje telo aj myseľ.

Síce ste značne obmedzená, ale to neznamená, že nič nezvládnete. Všetko samozrejme závisí od vašej kondície a zdravotného stavu, ale keď je vaše tehotenstvo bezproblémové, nie je ani deň pred pôrodom zakázané vyjsť si von na príjemnú prechádzku či zaplávať si. Nezabúdajte ani na posilňujúce cviky panvového dna.

Je povolený aj sex, dokonca ho mnohí lekári odporúčajú ako prirodzenú podporu pôrodnej činnosti.

40. týždeň: Narodenie dieťatka

Pôrod je konečne tu, ak vám odtiekla plodová voda. Amniový vak, ktorý obsahuje plodovú vodu sa pretrhne sám. Vtedy možno povedať, že ste začali oficiálne rodiť – začala sa prvá doba pôrodná.

Plodová voda môže naraz vytiecť, doslova vytryskne celý obsah amniového vaku, alebo bude voda len pomaly vytekať – niekedy je to také pomalé, že si to ani nevšimnete. Každopádne, ak je všetko v poriadku, mala by to byť priehľadná a nezapáchajúca tekutina. Pôrodná činnosť zvykne nastúpiť do 24 hodín od odtoku plodovej vody.

Alebo vás zasiahnu silné, pravidelne sa opakujúce kontrakcie, ktoré silnejú a ohlasujú sa v čoraz bližších intervaloch. V zásade platí, že ak kontrakcia trvá viac ako 30 sekúnd a ďalšia sa zopakuje do desiatich minút, je to konečne tu!

Prichádza druhá doba pôrodná, počas ktorej porodíte dieťa. Čoraz silnejšie sťahy maternice spolu s bolesťami vás budú nútiť tlačiť. Najskôr vytlačíte hlavičku – dieťa prichádza na svet hlavou dole. Následne bábo otočí hlávku nabok a prvýkrát sa nadýchne. Ďalšie sťahy vám pomôžu vytlačiť aj zvyšok jeho tela. Nasleduje prestrihnutie pupočnej šnúry a je to takmer za vami.

Ešte totiž ostáva porodenie placenty, čo je súčasť tretej doby pôrodnej. V mnohých prípadoch si to žena zaplavená endorfínmi ani nevšimne, iné zasa pri tom pocítia miernejšie kontrakcie.

Páčil sa vám článok?