Popôrodnú depresiu nemožno zľahčovať. Kým v minulosti sa nad čerstvou mamou len kývlo rukou a jej stav sa pripisoval hormonálnym zmenám a prehnanej precitlivenosti, dnes už vieme, že depresia po pôrode je vážny zdravotný problém, ktorý trápi mnoho žien.

Aké varovné príznaky sú jej predzvesťou? Ako sa popôrodná depresia lieči a kedy je nutná odborná pomoc?

Popôrodná depresia – kedy, ako a prečo vzniká?

Štatistiky sú neúprosné, popôrodná depresia postihuje jednu mamičku z desiatich, čo z tohto ochorenia robí problém, ktorý nemožno ignorovať. Popôrodná depresia sa zvykne rozvinúť v priebehu prvého roka od narodenia dieťaťa a medzi jej najčastejšie sprievodné javy patrí smútok, ktorý však môže mať rôzne štádiá – od mierneho smútku až po ťažké stavy.

Keďže sa prejavy popôrodnej depresie u každej ženy líšia, je dôležité všímať si akékoľvek odchýlky správania čerstvej mamičky a nepodceňovať to. Potláčaná depresia sa môže veľmi skomplikovať až do život ohrozujúceho stavu – a to ako pre mamu, tak pre bábätko.

Varovné príznaky popôrodnej depresie

Medzi najbežnejšie sprievodné prejavy popôrodnej depresie patria:

  • smútok a dlhodobá skleslá nálada bez zjavnej príčiny – objaví sa krátko po pôrode, ale aj neskôr a trvá dlhšie ako dva týždne (na rozdiel od baby blues, ktoré sa objavuje ihneď po pôrode, ale do 2 týždňov odznie),
  • nezáujem o okolie,
  • neschopnosť sa z čohokoľvek tešiť,
  • nedostatok energie – obrovská, nekončiaca únava a chuť neustále spať,
  • insomnia – nespavosť,
  • problémy so starostlivosťou o bábätko – strach byť s ním osamote,
  • uzatvorenie sa do seba a prerušenie sociálnych kontaktov,
  • zlá koncentrácia a výpadky pamäte,
  • veľká precitlivenosť – plačlivosť,
  • nechuť na sex a intímnosti,
  • strata apetítu alebo naopak chorobné prejedanie sa,
  • obviňovanie sa z neschopnosti,
  • pocity menejcennosti,
  • úzkostné stavy a panické záchvaty,
  • fyzické príznaky ako zrýchlený pulz, chvenie, potenie, prudko bijúce srdce, tlak na hrudi.

Spúšťače popôrodnej depresie

Čo spôsobuje vznik popôrodnej depresie? Doposiaľ nie je známy presný spúšťač, avšak zrejmé je, že spojenie všetkých zmien, ktoré súvisia s materstvom, hrá významnú úlohu pri vzniku tejto duševnej choroby.

  • Fyzické zmeny – pôrod je veľkou záťažou pre telo. Po pôrode sa naviac dejú v tele ženy – čerstvej mamy významné hormonálne zmeny, čo veľmi prispieva k zhoršeniu psychickej pohody.
  • Emocionálne zmeny – samotný fakt, že je zo ženy zrazu mama so všetkou zodpovednosťou, čo to obnáša, je šialený. Na mamu je vyvíjaný veľký tlak a mnohým situáciám ani nerozumie a učí sa ich za pochodu. Do toho prichádzajú významné partnerské zmeny – žena a muž už nie sú iba pár, ale aj rodičia a musia sa s tým popasovať. Často, najmä počas prvých mesiacov s bábätkom, nie je čas doslova na nič, ani na spánok, preto je náročné zvyknúť si na novú situáciu a ustáť ju s chladnou hlavou.
  • Sociálne zmeny – je náročné byť zrazu „iba mamou“ na plný úväzok a ostať doma s dieťaťom. Najmä, ak spoločnosť očakáva, že to žena zvládne úplne hravo a ideálne celkom sama. Pre mamy je častokrát veľmi zložité udržiavať sociálne väzby z minulosti – nie je čas, energia, chýbajú spoločné záujmy (kamaráti ešte nie sú rodičia, alebo nemajú deti v podobnom veku, bývajú ďaleko, sú to priatelia z bývalého zamestnania –dôvodov, prečo to stroskotáva, môže byť mnoho). A práve ochladnutie vzťahov a odpojenie sa od kontaktov z minulosti znáša veľa mladých mamičiek ťažko a sú spúšťačom depresie.
  • Popôrodnú depresiu môžu spustiť aj iné faktory – psychické problémy ešte pred tehotenstvom, zlé životné podmienky, nefunkčný partnerský vzťah, nízke sebavedomie.

Je nutné vyhľadať odbornú pomoc?

Áno, rozhodne na nič nečakajte a hneď, ako spozorujete prvé prejavy, vyhľadajte odborníka. Platí, že čím skôr pomoc príde, tým väčšia je šanca na celkové a skoré uzdravenie. V opačnom prípade hrozí dlhý a ťažký priebeh popôrodnej depresie, ktorá môže skončiť aj hospitalizáciou a predpísaním silných antidepresív.

Spôsoby liečby popôrodnej depresie

Ako sa popôrodná depresia lieči? Známe sú dva základné prístupy a záleží od závažnosti depresie, aký postup sa zvolí – terapia alebo lieky na predpis.

V ľahších prípadoch často postačuje, ak žena dodržiava pokyny a lieči sa doma. V prípade, že požiada o lekársku pomoc, lekár či terapeut navrhnú kroky ako – písanie si denníka, prípadne terapeutické sedenia.

Ak však neinvazívne metódy nezaberajú, je nutná medikácia – liečba antidepresívami.  Ich nevýhodou sú vedľajšie účinky a vplyv na dojčenie.

Popôrodná depresia verzus baby blues

Často zamieňanými termínmi sú baby blues a popôrodná depresia. Veľa mamičiek sa krátko po narodení bábätka trápi – sú smutné, majú pocit, že zlyhávajú a nič sa im nedarí. Ide o tzv. baby blues – stav vyvolaný hormonálnymi zmenami v tele ženy po pôrode. Sprevádza ho únava, častý plač, emocionálne výkyvy a nezáujem o okolie.

Hlavný rozdiel medzi baby blues a popôrodnou depresiou je ten, že baby blues nastupuje ihneď po pôrode a odznie do dvoch týždňov – hormóny sa stabilizujú a matka sa upokojí. Popôrodná depresia však, ako už bolo veľakrát spomenuté, len tak neodíde, ale sa zvyčajne zhoršuje a trvá omnoho dlhšie, pričom často si vyžaduje aj lekársky dohľad.

Páčil sa vám článok?