Gravidita týždeň po týždni. Sledujte s nami všetky zmeny, ktoré sa dejú s telom ženy počas gravidity a ako sa dieťatko v jej lone postupne vyvíja.

23. týždeň gravidity

Ide o dôležitý medzník v rámci obdobia deviatich mesiacov tehotenstva. Existuje až 80 % šanca, že ak by sa dieťatko vypýtalo na svet predčasne, prežilo by. Pravdaže, nič také neprivolávajme, u vás mu je ešte stále najlepšie. Aj tak si však mnohé mamičky po skončení 23. týždňa gravidity trochu vydýchnu.

Bábätko však rozhodne neodpočíva. Veľa sa hýbe, vie zívať a svojím vzhľadom čoraz viac pripomína novorodenca. Rozprávajte sa s ním vy aj budúci otecko a jedzte dostatok vápnika, železa, horčíka a vitamínov skupiny B, aby ste predišli kŕčom v nohách a opuchom.

Tehotenstvo v 23. týždni: Čo prežíva dieťatko?

Bábätko už meria približne 30 centimetrov a jeho váha sa pohybuje okolo 450 kilogramov. Svojím vzhľadom stále viac pripomína novorodenca, no chýba podkožný tuk, a tak je jeho koža stále vráskavá. Očká má vyvinuté, avšak dúhovka ešte nemá zafarbenie. Dieťatko všetko počuje, vníma a reaguje na podnety zvonku, preto je veľmi dôležité sa mu čo najčastejšie láskyplne prihovárať.

Prebieha aj vývoj mozgu – začína sa skracovať miecha a zväčšuje sa placenta, aby zabezpečila príjem dostatku krvi, kyslíka a živín nevyhnutných pre rast plodu. Chlapci už majú celkom vyvinutý miešok a pohlavné orgány dievčat disponujú miliónmi vajíčok – hneď po pôrode z nich začne ubúdať.

23. týždeň: Ako je na tom budúca mamička?

Možno horšie spíte. Je to aj tým, že vám plod tlačí na močový mechúr, a tak navštívite toaletu aj niekoľkokrát za noc. Vrchol maternice, ktorá sa neustále zväčšuje a môže tlačiť na bránicu, sa teraz nachádza tesne pod vaším pupkom. Občas sa môžu objaviť aj mierne tvrdnutia brucha, tzv. Braxton-Hicksove kontrakcie. Nebojte sa, je to spôsob, ako sa telo pripravuje na pôrod – sťahy uvoľňujú krčok maternice.

Na príchod dieťatka sa pripravuje aj všetko ostatné – z prsníkov môže vytekať biela tekutina – kolostrum.

Vyšetrenie u gynekológa v 23. týždni tehotenstva

Kontroluje sa krčok maternice, aby sa zistilo, či sa neotvára. Ide o tzv. cervikálne skóre, ktoré indikuje predčasný pôrod a označuje sa ním stupeň otvorenia krčka maternice (od 0 do 2). V prípade, že je skóre zvýšené, môže vám hroziť rizikové tehotenstvo či hospitalizácia. Ak sa u vás vyskytne tento problém, rozhodne počúvajte rady svojho  gynekológa a prepnite sa do oddychového režimu. Zabudnite na námahu, dvíhanie ťažkých predmetov či stres. Nehanbite sa poprosiť blízkych o pomoc aj tam, kde ste ju nikdy predtým nepotrebovali. Tehotenstvo síce nie je choroba, ale vy máte právo cítiť sa trochu „choro“ a unavene. Teraz už ide naozaj o všetko a nie je nič dôležitejšie, ako vy a vaše očakávané bábätko.

Páčil sa vám článok?