Gravidita týždeň po týždni. Sledujte s nami všetky zmeny, ktoré sa dejú s telom ženy počas gravidity a ako sa dieťatko v jej lone postupne vyvíja.

21. týždeň gravidity

Vstupujete do 6. mesiaca tehotenstva. Ubehlo už 21 týždňov od vašej poslednej menštruácie a 19 týždňov od oplodnenia. 2. trimester gravidity je v plnom prúde a s ním aj veľké zmeny, ktoré už nemožno prehliadnuť. Čoraz viditeľnejšie sa mení vaše telo, zabrať dostáva aj psychika a dieťatko robí úžasné pokroky.

21. týždeň tehotenstva je dôležitý hneď z viacerých dôvodov – okrem iného ste sa prehuplido druhej polovice gravidity, a tak je dobré začať sa obzerať po predpôrodnej príprave a výbavičke pre bábätko.

Mamičky, pozor v tehotenstve – bruško rastie, vítané sú doplnky výživy!

V 21. týždni gravidity môže mnohé budúce mamy potrápiť tehotenská anémia, pálenie záhy, kŕče či opuchy nôh. Maternica siaha mierne nad pupok a začína tlačiť na žily v malej panve. Kvalita nechtov a vlasov sa výrazne zlepšila. Vývoj placenty sa ukončil a pohyby dieťatka sa nedajú prehliadať.

Mnohé ženy v tejto fáze gravidity horšie spávajú, keďže čoraz väčšie bruško im bráni pohodlne sa uložiť a zaspať tak, ako boli zvyknuté pred otehotnením. Častá je zvýšená únava a podráždenosť. Dodať stratenú energiu pomôžu vitamínyvýživové doplnky.

Nejednu tehotnú ženu trápi nedostatok červených krviniek a železa, čo môže spôsobiť nedostatočné zásobovanie plodu kyslíkom a živinami a viesť k spomaleniu rastu dieťatka. Nízka hladina železa je tiež príčinou popôrodnej anémie ženy aj bábätka.

Posilňovať oslabené panvové dno sa odporúča tzv. Kegelovými cvikmi, ktoré dopomáhajú aj k hladkému priebehu pôrodu a slúžia ako dobrá prevencia popôrodnej inkontinencie.

Priemerný prírastok hmotnosti v 21. týždni tehotenstva je približne 0,5 gramov.

21. týždeň: Čo sa deje s dieťatkom?

Plod v 21. týždni gravidity meria asi 26,5 centimetrov a váži v priemere od 360 do 380 gramov. Už má dobre vyvinutý sluch. Počuje všetko, čo hovoríte, preto sa mu prihovárajte vždy, keď sa dá. Dieťatko je veľmi aktívne, neustále sa vrtí, pretáča, kope a dokáže vyplazovať jazyk. Fázy spánku a bdenia sa uňho pravidelne striedajú, akurát sa nemusia prekrývať s vaším časom oddychu a aktivity.

Jeho organizmus začína s produkciou bielych krviniek, ktoré ho chránia pred infekciou a chorobami a sú súčasťou imunitného systému. Krvný obeh je vyvinutý, prebieha filtrácia krvi v obličkách. Lebku tvoria nezrastené ploché platničky, ktoré ochraňujú rastúci mozog. Pri pôrode sa tieto kosti prekryjú, aby bábätko dokázalo prejsť pôrodným kanálom.

Návšteva tehotenskej poradne v 21. týždni

V danej fáze gravidity je možné za pomoci 3D ultrazvuku uvidieť tvár nenarodeného bábätka. Možno počuť tlkot jeho srdca a sledovať mimiku, nohy a ruky a vidieť, či spinká, alebo sa veselo hýbe. Je to nezabudnuteľný zážitok pre oboch budúcich rodičov. Lekár pritom skontroluje všetko dôležité a dokáže odhaliť prípadné vývojové defekty.

Páčil sa vám článok?