Krvácanie z nosa je často nevinný, no niekedy aj nebezpečný signál, že v tele niečo nie je v poriadku. V dnešnom článku sa pozrieme na dôvody tohto javu, tipy na jeho rýchle odstránenia, ale aj na dobré rady, ako sa mu v budúcnosti vyvarovať.

Čo krvácanie spôsobuje

Krvácanie z nosa je často spôsobené prasknutím nejakej cievky v dutine nosnej. To, prečo sa to deje, však môže mať milión dôvodov. Môže sa to stať pri zvýšenej fyzickej záťaži (napríklad pri vzpieraní), ale aj pri úraze, resp. Údere do hlavy či nosa. Ak sa to však deje samovoľne a pravidelne, zbystrite pozornosť.

Na čo si dať pozor

Ak vás alebo vaše dieťa krvácanie z nosa zasahuje pravidelne, nie je hneď dôvod na paniku. Aj tak je však vhodné vyhľadať lekára a konzultovať s ním možnosť, či krvácanie nespôsobuje nejaká horšia skrytá choroba. Krvácanie však môže zo dňa na deň prestať a už nikdy sa neukázať.

Ako ho zastaviť

V prvom rade je dôležité zachovať pokoj. Ak tečie krv z nosa osobe v bezvedomí, je dôležité dať ju do stabilizovanej polohy a neustále kontrolovať životné funkcie. S krvou by sa totiž mohla takáto osoba aj zadusiť. Ak začne krv tiecť z nosa osobe pri vedomí, mala by zostať pokojne sedieť, nevyvíjať žiadnu aktivitu a počkať, kým to prejde.

Ako sa ho zbaviť

Za krvácanie môžu byť zodpovedné rôzne srdcovocievne choroby, ale aj nedostatok rôznych súčastí vašej krvi. Zdravá životospráva, prevencia ochorení a návšteva lekára je akýmsi triom úspešného zbavenia sa krvácania z nosa.

Kedy navštíviť lekára

Ak sa vám krvácanie z nosu nepozdáva, dostavuje sa príliš často alebo máte akékoľvek iné pridružené zdravotné problémy, návštevu lekára neodkladajte. Môžete sa vďaka tomu vyhnúť väčším problémom, ktoré by inak zostal idlhodobo skryté.