Gravidita týždeň po týždni. Sledujte s nami všetky zmeny, ktoré sa dejú s telom ženy počas gravidity a ako sa dieťatko v jej lone postupne vyvíja.
22. týždeň gravidity
Intenzívny rast bábätka a zmeny na jeho aj Vašom tele pokračujú. Prebiehajú zložité fyziologické procesy, aby boli všetky orgány dieťatka správne vyvinuté a stopercentne fungovali. Z toho dôvodu bábätko často oddychuje a spí.
Budúca mamička naopak srší energiou a mnohým ženám sa v tomto období gravidity výrazne zvýši libido. Je za tým estrogén, ktorý spôsobuje zvýšený prietok krvi v prsníkoch aj v panvovej oblasti.
Čo sa deje s dieťatkom v 22. týždni?
Zdá sa Vám, že sa s dieťatkom v brušku neviete zladiť a že je najaktívnejšie vtedy, keď sa chystáte do postele? Vysvetlenie je jednoduché – plodu môže prekážať Vaša chrbtica, prípadne iné orgány, a tak si hľadá najpohodlnejšiu polohu.
V 22. týždni tehotenstva má dieťatko kompletne vyvinuté očné viečka, obočie, mihalnice a nechty. Farba dúhovky sa ešte len vytvára. Prebieha rast mozgu, pričom proces jeho vývoja sa končí až v piatich rokoch života.
Pokožka bábätka ostáva červená, avšak menej vráskavá. Dôvodom je podkožný tuk, ktorý neustále pribúda.
Chlapcom sa v semenníkoch produkujú prvé spermie a všetkým detičkám bez rozdielu hmat. Bábätku už v maternici rastú vlasy aj mäkké a jemné chĺpky, tzv. lanugo, ktoré štandardne zmizne krátko pred narodením.
22. týždeň gravidity je špecifický vytváraním červených krviniek. Po ich rozpade sa tvorí bilirubín, ktorý placenta odplaví do obehu matky a odtiaľ vylúči von z tela. Po pôrode musí byť bilirubín odstránený z tela dieťaťa úplne. V prípade, že sa tak nestane, vzniká tzv. novorodenecká žltačka.
Priemerný plod má v tomto týždni asi 26 až 28 cm a váži približne 400 gramov.
22. týždeň: Mamičky, doprajte si tehotenskú podprsenku a vyváženú stravu
Priberanie v tehotenstve je normálne. Spozornieť je nutné v momente, keď Vás začnú trápiť nepríjemné opuchy nôh. Pomáha pravidelný pohyb, dopĺňanie vitamínov a čo najmenej státia na jednom mieste. Kto má problémy s nafukovaním či pálením záhy, mal by jesť častejšie, menšie porcie a potraviny, ktoré napomáhajú tráveniu. Často je však za tým, okrem nevhodnej stravy, aj tlak na črevá, žalúdok a bránicu.
Radikálne zmeny sa behom deviatich mesiacov tehotenstva odrazia na celom tele ženy, naliate prsia pripravujúce sa na dojčenie nie sú výnimkou. Keď ste tak doteraz neurobili, nákup dojčenskej podprsenky viac neodkladajte a zakúpte si praktický kúsok so zapínaním vpredu a ramienkami na odopínanie. Dostupné sú tiež podprsenky, ktoré sa prispôsobujú zväčšujúcim prsníkom.
Lekárske vyšetrenia v 22. týždni tehotenstva
Návšteva poradne Vás v tomto týždni pravdepodobne nečaká, ani žiadne iné špecializované vyšetrenia. Ak by ste však spozorovali mierne tvrdnutie Vášho brucha a pravidelné, častejšie sa opakujúce sťahy, rozhodne sa poraďte so svojím gynekológom. Mohlo by ísť o tzv. Braxton-Hicksove kontrakcie, ktoré síce nie sú životu nebezpečné, ale niekedy bývajú signálom predčasného pôrodu.