Gravidita týždeň po týždni. Sledujte s nami všetky zmeny, ktoré sa dejú s telom ženy počas gravidity a ako sa dieťa v jej lone vyvíja.

32. týždeň gravidity

Dieťa rastie a vy s ním. Maternica, ktorá sa poriadne zväčšila, tlačí na žalúdok a črevá. V dôsledku toho vás môže páliť záha. Odporúča sa jesť menšie porcie viackrát za deň.

Bábätko v tomto týždni dosiahne vrchol pohybovej aktivity, následne už bude len väčšie a väčšie a miesta v brušku bude preň stále menej. V priebehu posledných týždňov tehotenstva sa jeho hmotnosť môže až zdvojnásobiť, a to v dôsledku ukladania podkožného tuku. Po narodení mu to pomôže regulovať telesnú teplotu.

A nezabudnite na skompletizovanie výbavičky! Vyberajte najmä praktické a pohodlné kúsky z bavlny. Čo sa týka ďalších vecí pre bábätko – kočík, detská posteľ, kozmetika, stavte na kvalitu. Oplatí sa kúpiť veci, ktoré vydržia dlhšie a ktoré využijete aj pri ďalšom dieťatku, prípadne ich posuniete ďalej.

Rast bábätka v 32. týždni tehotenstva

Momentálna váha dieťatka je niečo pod dva kilogramy a meria asi 43 centimetrov. Takmer všetky orgány sú dokonale vyvinuté, okrem pľúc a mozgu. Kosti naďalej tvrdnú – na lebke sú stále nespojené kvôli pôrodu (aby sa pri prechode cez pôrodné cesty vedeli zasunúť jedna nad druhú).

Plod v maternici leží uložený nohami pritisnutými pri hrudníku a je nasmerované hlavou dolu.

32. týždeň: Mama a zmeny na jej tele

Posledné týždne tehotenstva sú tu a vy sa ani nenazdáte a bude to všetko za vami. Je náročné si to stopercentne užívať, trápi vás už mnoho obmedzení a zdravotných komplikácií, avšak nenechajte sa tým znechutiť. Sú to vaše posledné okamihy „osamote“, tak si skúste oddýchnuť najviac, ako sa dá.

Možno vás trápia bolesti hlavy, opuchnuté nohy alebo prietrž, inak aj pruh. Nevysiľujte sa a raďte sa s lekárom o akýchkoľvek obavách.

Vaša hmotnosť by oproti dobe pred graviditou mala byť vyššia maximálne o 11 kilogramov (nemalo by to byť viac, avšak mierne rozdiely sú stále v norme).

Panva sa vám sťahuje, je to príprava na pôrod. Ak je dieťa hlavou dole, tlačí vám na močový mechúr, čo spôsobuje časté nutkanie ísť na toaletu. Mnoho tehotných žien bojuje aj so zvýšenou únavou a horšie dýchajú.

Poradňa v 32. týždni

V tomto období sa okrem štandardných kontrolných meraní a vyšetrení zvykne robiť aj odber krvi na kontrolu protilátok a krvného obrazu, ako aj test na syfilis a AIDS.

Páčil sa vám článok?