Meditácia je nepochybne skvelý nástroj na to, ako utíšiť svoju myseľ a nájsť vnútorný pokoj. Všetci o nej počuli, no málokto ju naozaj plnohodnotne vyskúšal a úspešne sa dostal do nejakého vytýčeného cieľa. Ak nemáte čas na zložité postupy a návody, máme pre vás pár jednoduchých tipov.

Meditáca

Meditácia by sa dala veľmi jednoducho označiť ako technika, pri ktorej sa snažíme o úplné vyčistenie mysle, mentálny oddych, relax celého tela a zbavenie sa zbytočných myšlienok. Aspoň toto sú základné ciele, ktoré sú dôležité pre všetkých začiatočníkov.

Nemýliť si s koncentráciou

Veľa ľudí si meditáciu mýli s koncentráciou. Pri koncentrácii je rozdiel v tom, že nevyprádzňujeme celú myseľ, ale sústredíme sa napríklad na lupeň kvetu, na plameň sviečky alebo na zvuk dažďa počas mocnej búrky.

Ako začať meditovať?

Sadnite si, zavrite oči, a meditujte. Znie to jednoducho, však? V dnešnej uponáhľanej dobe máme stále v ruke telefón a v hlave nejaké povinnosti. Všetko odložte, vypnite všetky zariadenia, sadnite si, a nad ničím nerozmýšľajte. Ak nejaká myšlienka príde, zažeňte ju. Výborne, začínate meditovať! 

Iné formy meditácie

Ak nepatríte práve medzi nadšencov sedenia a nić nerobenia, psychohygienu vám doprajú aj niektoré dobrovoľné aktivity. Mnísi s hrabličkami upratujú piesok do krásnych obrazcov, vy môžete pokojne sekať drevo, kosiť alebo niečo budovať. Ak pri tom na nič nemyslíte, aj to je forma meditácie.

Cieľ meditácie

Cieľ meditácie je oveľa vyšší, než ako sme ho opísali v prvej časti tohto článku. Jednoducho povedané, meditáciou sa snažíme dosiahnuť úplné oslobodenie od emócií, materiálneho sveta a strastí a dosiahnuť osvietenie, zmieranie a zjednotenie s univerzom.

Páčil sa vám článok?