Leto je v plnom prúde a lúky aj lesy sú plné pokladov, ktoré by bolo škoda nevyužiť pre podporu našej imunity a zdravia. Dnes sme si pre vás prichystali rýchly výber štyroch byliniek, ktoré nájdete takmer všade, z ktorých sa dajú pripraviť chutné (aj ľadové) čaje a ktoré výrazne prispejú k ochrane vášho zdravia.

Materina dúška

Materinu dúšku nájdete v podstate na celom území Slovenska. Tieto malé fialové kvietky rastú vo vlhkých porastoch lužných lesov v nížinách pri korytách riek, ale aj na kamenistej pôde vysoko nad morom. Jej vôňa preniká do celého okolia a hlavný liečivý účinok pôsobí na dýchacie cesty.

Púpava

Púpava je skvelým zdrojom vitamínu C. Okrem čaju sa z nej robí aj sirup/med, ale najlepšie je konzumovať ju surovú. Najmä mladé žlté kvety púpavy majú naozaj skvelú chuť a nie sú horké. Veľmi dobrá je aj káva s upraženého koreňa púpavy.

Žihľava

Žihľava je kráľovnou všetkých liečivých rastlín. Zo žihľavy sa dajú dokonca pliesť aj špagáty či šiť oblečenie, no je to skôr pre pokročilých. Žihľavový čaj je chutný a pomôže vám prečistiť vaše telo. Vyšľahanie rúk a nôh žihľavovými listami vraj zase pomáha s bojom proti reume.

Medovka

Medovka sa pije často na upokojenie alebo pre dobrý spánok. Túto liečivú a zároveň chutnú bylinku môžete pestovať aj na vašej záhrade alebo v kvetináči za oknom. Je nenáročná a bude vám robiť radosť pri každom jednom hrnčeku tohto lahodného nápoja.

Mäta

Mäta je pre svoju mentolovú príchuť považovaná za liečiteľa dýchacích ciest. V skutočnosti však oveľa lepšie pôsobí na podráždený žalúdok. Kto by nemiloval túto voňavú a chutnú rastlinu? Uvarený čaj nechajte vychladnúť, pridajte kocky ľadu a vychutnajte si ho ako nealkoholické mojito.