Veľakrát sa pýtate ako je možné, že suseda má také čisté záclony, závesy a iná rodina zas tak krásne tapety, ktoré vyzerajú ako nové? V čom spočívajú triky pomocou, ktorých dokážu zachovať skoro nedotknutý vzhľad aj niekoľkoročných doplnkov interiéru? V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme tipy ako na to.

Ako udržať čistotu záclon

V prvom rade musíte dodržať pár zásad. Po prvé staršie zažltnuté, príp. až zatuchnuté záclony je potrebné namočiť do studenej vody po dobu najviac 1 dňa. Špinavú vodu zlejte a postup opakujte, ak sú záclony priveľmi znečistené. Pridajte sódu bikarbónu alebo prášok do pečiva pre bieliaci účinok a o dobrý výsledok máte postarané.

Klasicky zašpinené záclony perte na šetrnom programe s predpierkou, pri teplote 40 °C a s 300 až 400 otáčkami. Keď ich ručne vyplákate v studenej vode, vložte poskladané záclony do bubna a predítete tak ich veľkej krčivosti či potrhaniu. Ak sa jedná o menšie kusy záclon, môžete ich vložiť do sieťky na pranie. Pridajte aviváž, škrob alebo bielidlo do priehradok práčky a spustite ju. Po vypraní ich ihneď vyveste, nech sa pekne vystrú.

, Starostlivosť o TOP interiérové doplnky

Čistenie závesov

Pri závesoch postupujte podobne ako pri záclonách, avšak pri čistení farebných závesov nepridávajte bieliace činidlá. Ak máte nadrozmerné závesy, ktoré sa nezmestia do bubna práčky, zaneste ich do čistiarne, kde vám to za malý poplatok vyčistia bez námahy. Ak periete doma, po opratí závesy usušte pekne rozložené na plocho, príp. ich môžete taktiež vyvesiť. Potom závesy prežehlite z rubu s teplotou najviac 110 °C.

Starostlivosť o bezchybný stav tapiet

Pri čistení tapiet pripevnených na nosnej stene postupujte podľa toho z akého materiálu je vyrobená. Sklené a vinylové tapety jemne utierajte vlhkou hubkou alebo handričkou. Pri čistení reliéfnych a papierových tapiet používajte mäkkú kefku, suchú utierku, ale aj vysávač. Medzi domáce čistiace prostriedky vhodné na čistenie tapiet považujeme: mydlovú vodu, mastenec, kriedu a citrón. Pri každom čistení postupujte veľmi opatrne a používajte len také chemické prostriedky, ktoré sú vhodné pre váš konkrétny typ tapety.