Tehotenstvo týždeň po týždni. Sledujte s nami všetky zmeny, ktoré sa dejú s telom ženy počas gravidity a ako sa bábätko v jej lone vyvíja.

36. týždeň gravidity

Dieťatko je stopercentne vyvinuté a pripravené prísť na svet. Avšak brzdite! Žiadne predčasné vyvolávačky skoršieho pôrodu podľa receptov starých mám radšej neskúšajte. Nepohodu a trápenie s tehotenstvom ešte pár dní vydržíte, bábu sa ráta každý ďalší deň v maternici a nie je preň nič lepšie, než narodiť sa v plánovanom termíne.

Pokroky dieťatka v 36. týždni

Ultrazvuk dokáže rozlíšiť jednotlivé časti tváre dieťaťa. Plod sa skúma, cmúľa si prsty a v rámci stiesnených podmienok v maternici sa buď hýbe, alebo spí.

Meria a váži zasa o čosi viac – tieto posledné týždne sú extrémne, a tak nečudo, že pribralo cca 200 gramov (váha sa hýbe okolo 2700 gramov) a jeho dĺžka je približne 48 cm.

Bábätko stráca lanugo, čo sú jemné chĺpky, ktoré pokrývali jeho telo v maternici. Všetky deti narodené v termíne ho už nemajú. Jediný orgán, ktorý sa ešte vyvíja, sú pľúca. Neustále si nacvičuje dýchanie, čím sa stimuluje tvorba surfaktantu – látky zodpovednej za dozrievanie pľúc.

Dieťatko si hľadá konečnú polohu a presúva sa do pôrodného kanála. To spôsobuje pokles maternice.

35. týždeň: Procesy v tele mamy

Maternica dosahuje najvyšší bod počas celej doby gravidity. Silno tlačí na orgány – najmä na pľúca, žalúdok a močový mechúr, často sa zhorší aj stav kŕčových žíl.

Môže dôjsť k vytekaniu kolostra (mledziva) z prsníkov. Ide o kalnú tekutinu, ktorá je predzvesťou tvorby materského mlieka. Kolostrum obsahuje cenné protilátky, ktoré v prvých dňoch života dieťaťa účinne bojujú proti infekciám a posilňujú krehkú imunitu novorodenca.

Často dochádza k omylu, že ide o materské mlieko, avšak to sa tvorí po narodení dieťaťa. Vyvoláva ho hormón prolaktín až dva či tri dni po pôrode. Sprevádzať ho môže bolesť a napínanie v prsníkoch, avšak akonáhle sa dieťa prisaje a vy začnete dojčiť, tlak sa uvoľní.

Nejednu tehotnú ženu na konci 8. mesiaca gravidity trápi obrovská únava a nedostatok energie. K tomu sa neraz pridávajú aj prvé kontrakcie. Ak sú krátke a nepravidelné, nie je žiadny dôvod na obavy, je to len príprava maternice na pôrod.

Vyšetrenia v poradni počas 36. týždňa

Naplánované sú len štandardné vyšetrenia a merania. Môže sa však stať, že vás pošlú na kardiotokografické vyšetrenie, kde sa meria tepová frekvencia plodu a sťahov maternice. V prípade, že je nutné sledovanie, možno to opakovať každý týždeň až do pôrodu.

Ak vaše tehotenstvo prebieha absolútne bez komplikácií, kardiotokografické vyšetrenie sa robí až krátko pred termínom.

Páčil sa vám článok?