Ak vás v tehotenstve prekvapí hematom, nie je to nič výnimočné. Ba práve naopak – je bežný zhruba u každej štvrtej budúcej mamičky.
Avšak niekedy sa to môže skomplikovať – v krajnom prípade môže hematóm v tehotenstve ukončiť aj život nenarodeného dieťatka.
Čo je to hematóm?
Ide o krvnú zrazeninu, ktorá vzniká úplne spontánne bez príčiny alebo sa objavuje po páde či údere, a to predovšetkým v neskoršej fáze tehotenstva. Taktiež býva sprievodným javom pri niektorých vážnejších ochoreniach. Mnoho tehotných žien už pri vyslovení tohto slova prepadá panike, ale dobrou správou je, že sa s ním dá vždy niečo robiť.
Ak sa hematóm objaví v skorších štádiách tehotenstva, zvyčajne vzniká krvácaním medzi maternicovou stenou a budúcou placentou – to je menej závažný prípad. Ak sa však vyskytne v posledných štádiách tehotenstva, často býva dôvodom na predčasný pôrod sekciou.
Liečba hematómu v tehotenstve
Liečba teda záleží predovšetkým od toho, v ktorom štádiu sa hematóm objaví. V prvých týždňoch treba dodržiavať liečbu predpísanú od lekára a kľudový režim. Mnohokrát sa hematóm dokáže úplne vstrebať a tehotenstvo pokračuje úplne normálne. Väčšina žien teda musí predovšetkým ležať a nezdvíhať nič ťažké.
Ak by sa nedodržiaval kľudový režim, mohlo by dôjsť k odlúčeniu plodového vajíčka, čím by plod prišiel o výživu, prípadne až k jeho utrhnutiu, čo by mohlo zapríčiniť aj odrhnutie plodu, ktorý je najmä pred 12. týždňom veľmi malý.
Ako hematóm v tehotenstve spoznáte?
Prvým príznakom je krvácanie. Krvácanie môže byť aj úplne bežným znakom tehotenstva, ale častejšie býva práve príznakom problémov. Objavuje sa tiež bolesť v podbrušku.
V tomto prípade návštevu lekára naozaj neodkladajte, pretože je potrebné spraviť ultrazvuk a definovať závažnosť prípadu. Riešením číslo jeden býva však veľmi často práve kľud a oddych v posteli – ten mnohokrát dokáže situáciu úspešne zvrátiť.