Pýtate sa, či je dobré kombinovať saunu a graviditu? V tomto článku vám dáme odpoveď na túto otázku. Množstvo žien totiž miluje dobrú saunu a chcú si ju pochopiteľne dopriať aj počas tehotenstva.

Vo všeobecnosti má sauna vynikajúce účinky na srdcovocievny systém, dokáže pomôcť telu vysporiadať sa so škodlivými látkami. Taktiež pomáha odbúrať stres, čo by v tehotenstve nemuselo byť na škodu.

Pre a proti saunovaniu v tehotenstve

Určite je však v tomto prípade na mieste určitá opatrnosť. Dôležité je však povedať, že kým donedávna panoval rozšírený názor, že sauna v tehotenstve nie je vhodná, postupne sa to mení. Predovšetkým odporcovia saunovania sa zvyčajne vyhovárajú na nehygienickosť a možný kolaps tehotnej ženy.

Avšak sú tu tiež výrazné benefity v podobe odbúrania stresu a podobne. Čiže pravda bude zrejme niekde uprostred. V každom prípade platí, že ak ste saunu doposiaľ nevyskúšali, nie je zrejme vaše tehotenstvo najvhodnejším obdobím na jej prvé testovanie. V takomto prípade to radšej nechajte na neskôr.

Ako kombinovať saunu a tehotenstvo?

V hlave máte možno rôzne rizikové scenáre, avšak štúdie preukázali, že vysoké teploty nie sú pre bábätko nebezpečné, keďže telo si dokáže svoju teplotu regulovať aj počas saunovania. Ak žena za bežných okolností zvláda saunu bez problémov a nemá žiadne problémy, môže si ju pokojne užívať. Platí však, že je lepšie ju neabsolvovať častejšie než dvakrát do týždňa. Vhodné je tiež absolvovať iba dva cykly a vynechať chladenie v studenej vode.

Ak sa rozhodnete pre saunovanie, určite dbajte na hygienu. Predovšetkým v období tehotenstva býva imunitný systém ženy mierne oslabený a určite si nikto nechce zo sauny odniesť “darček” vo forme neželanej infekcie. Predovšetkým počas prvého a tretieho trimestra je žiadané, aby bola žena viac obozretná.

Zásady využívania sauny v období tehotenstva

Samozrejme, možností v saune máte viacero, nielen jednu, a preto môžete využiť napríklad saunu s teplotou okolo 50 až 60 stupňov. Taktiež sú vhodnejšie suché sauny. Parné sauny vo všeobecnosti tehotné ženy zvládajú horšie, pretože môžu spôsobiť dýchavičnosť a mdloby. Vyberajte si vždy miesto na nižšie položených lavičkách, aby ste sa v prípade potreby ľahšie dostali na čerstvý vzduch.

Čo sa týka olejov v saune, rozhodne by ste nemali používať niektoré druhy olejov, ktoré by mohli spôsobiť kontrakcie. Ak presne neviete, ktorý olej je vhodný, poraďte sa radšej so svojím lekárom. Napríklad cédrový olej je lepšie vylúčiť úplne.

A v neposlednom rade nezabúdajte, že počas tehotenstva strácate z tela množstvo tekutín, ktoré je potrebné dostatočne nahrádzať. Preto určite dodržujte potrebný pitný režim. Počas tehotenstva by mohol nastať prípadný kolaps oveľa rýchlejšie.

Nesaunujte sa viac ako 20 minút, ale určite nie je potrebné sa saune úplne vyhýbať. Robte presne to, čo vám hovorí vaše telo.

TIP: Po saunovaní je dôležité správne sa hydratovať a doplniť stratenú vodu v tele. Odporúčame vám zvoliť kvalitnú Pi vodu ako skvelú možnosť. Podporuje detoxikáciu organizmu, posilňuje imunitný systém, zlepšuje trávenie a hydratáciu kože a taktiež napomáha pri regenerácii svalov. Táto voda s jedinečnou štruktúrou a vysokou energetickou hodnotou vám dodá prírodnú vitalitu a energiu po náročnom saunovaní.

Páčil sa vám článok?