Pred siedmimi týždňami ste mali poslednú menštruáciu a je to päť týždňov od oplodnenia vajíčka. Ak ide všetko, ako má, gynekológ vám v tieto dni vystaví alebo už aj vystavil tehotenskú knižku. Tá bude vaším spoločníkom celých deväť mesiacov.

Ako sa vyvíja vaše bábätko

Veľkosť vášho budúceho drobca je približne 7,5 milimetra na začiatku siedmeho týždňa tehotenstva. Na jeho konci má vaše budúce bábätko už 8 milimetrov. Už je počuť tlkot jednoduchého srdiečka (asi 150x za minútu), zárodok má už vytvorený aj nervový systém.

Na hlavičke, ktorá je oproti zvyšku drobného telíčka priveľká, sa formujú oči a uši. Oči sú ešte stále zatvorené. Váš drobec už má pľúca a základné tráviace orgány, tiež pohlavné orgány, pečeň aj obličky. Nie sú však ešte plne vyvinuté a vývoj stále pokračuje. V tomto štádiu vývinu už drobcovi takmer úplne zmizne a zanikne chvostová časť.

Prirodzené zdroje kyseliny listovej

Aj v tomto týždni je mimoriadne dôležité, aby mamička dbala na správnu životosprávu, nezabúdala na kyselinu listovú, ktorú nemusí dopĺňať len vo forme výživových doplnkov, ale aj prostredníctvom stravy – kyselina listová sa nachádza aj v listovej zelenine, strukovinách či celozrnných výrobkoch.

Stále je dôležité vyhýbať sa všetkým možným škodlivinám či nepotrebným liekom, ktoré by mohli spôsobiť rôzne vývinové poruchy.

Čo sa deje s budúcimi mamičkami

V tomto období sa ženy často cítia precitlivené, trápia ich časté výkyvy nálad. Je dobré venovať sa ľahkému športu, dopriať si prechádzku na čerstvom vzduchu a nezabúdať ani na pravidelný príjem tekutín. Najmä, ak vás ešte stále trápia ranné nevoľnosti. Budúcim mamičkám sa v tomto období zväčšuje maternica, zrýchľuje sa metabolizmus a mení sa aj postava. Bruško začína čoraz viac vystupovať dopredu a prsia sú aj naďalej zväčšené a môžete v nich pociťovať tlak.

Mnohé ženy sú v tomto období náchylnejšie aj na kvasinkové infekcie. Ak pociťujete v oblasti pošvy pálenie, svrbenie alebo vás trápi výtok, poraďte sa so svojím gynekológom.

Zvýšená produkcia hlienu je síce v tehotenstve bežná, no lekár by vás mal vyšetriť a zistiť, či nejde o kvasinkovú infekciu. Ak sa jej chcete vyhnúť, dbajte na pobyt na čerstvom vzduchu a nepreháňajte to so sladkým jedlom a jednoduchými cukrami. Práve tie sú pre kvasinky živnou pôdou.

Pozor na krvácanie počas tehotenstva

Ak sa okrem bežného hlienu či výtoku objaví aj krv (najmä, ak je to mimo termínu menštruácie), žena by mala vyhľadať lekára. Slabé krvácanie sa v čase menštruácie síce objaviť môže aj u tehotných žien, no ak je krvácanie silné a mimo tohto termínu, môže to znamenať aj začiatok potratu.