Pred siedmimi týždňami ste mali poslednú menštruáciu a je to päť týždňov od oplodnenia vajíčka. Ak ide všetko, ako má, gynekológ vám v tieto dni vystaví alebo už aj vystavil tehotenskú knižku. Tá bude vaším spoločníkom celých deväť mesiacov. Obsahovať by mala všetky dôležité informácie o zdravotnom stave tehotnej ženy aj vyvíjajúceho sa dieťatka.

7. týždeň gravidity a vývoj bábätka

Veľkosť vášho budúceho drobca je približne 7,5 milimetra na začiatku 7. týždňa tehotenstva. Na jeho konci má vaše budúce bábätko už 8 milimetrov. Už je počuť tlkot jednoduchého srdiečka (asi 150x za minútu), zárodok má už vytvorený aj nervový systém.

Na hlavičke, ktorá je oproti zvyšku drobného telíčka priveľká, sa formujú oči a uši. Oči sú ešte stále zatvorené. Váš drobec už má pľúca a základné tráviace orgány, tiež pohlavné orgány, pečeň aj obličky. Nie sú však ešte plne vyvinuté a vývoj stále pokračuje. V tomto štádiu vývinu už drobcovi takmer úplne zmizne a zanikne chvostová časť.

Dopĺňanie prirodzených zdrojov kyseliny listovej v 7. týždni

Aj v 7. týždni tehotenstva je mimoriadne dôležité, aby mamička dbala na správnu životosprávu, nezabúdala na kyselinu listovú, ktorú nemusí dopĺňať len vo forme výživových doplnkov, ale aj prostredníctvom stravy – kyselina listová sa nachádza aj v listovej zelenine, strukovinách či celozrnných výrobkoch.

Stále je dôležité vyhýbať sa všetkým možným škodlivinám a liekom, ktoré by mohli spôsobiť rôzne vývinové poruchy.

Čo sa deje s budúcou mamičkou v 7. týždni tehotenstva?

V tomto období sa ženy často cítia precitlivené, trápia ich časté výkyvy nálad. Je dobré venovať sa ľahkému športu, dopriať si prechádzku na čerstvom vzduchu a nezabúdať ani na pravidelný príjem tekutín. Najmä, ak vás ešte stále trápia ranné nevoľnosti. Budúcim mamičkám sa v tomto období zväčšuje maternica, zrýchľuje sa metabolizmus a mení sa aj postava. Bruško začína čoraz viac vystupovať dopredu a prsia sú aj naďalej zväčšené a môžete v nich pociťovať tlak.

Mnohé ženy sú v tomto období náchylnejšie na kvasinkové infekcie. Ak pociťujete v oblasti pošvy pálenie, svrbenie alebo vás trápi výtok, poraďte sa so svojím gynekológom.

Zvýšená produkcia hlienu je síce v tehotenstve bežná, no lekár by vás mal vyšetriť a zistiť, či nejde o kvasinkovú infekciu. Ak sa jej chcete vyhnúť, dbajte na pobyt na čerstvom vzduchu a nepreháňajte to so sladkým jedlom a jednoduchými cukrami. Práve tie sú pre kvasinky živnou pôdou.

Krvácanie počas tehotenstva: Je 7. týždeň rizikový?

Ak sa okrem bežného hlienu či výtoku objaví aj krv (najmä, ak je to mimo termínu menštruácie), žena by mala vyhľadať lekára. Slabé krvácanie sa v čase menštruácie môže objaviť aj u tehotných žien, no ak je krvácanie silné a mimo tohto termínu, môže to signalizovať vážnejšie komplikácie – niekedy je to signálom začiatku potratu.

Páčil sa vám článok?