Začal sa 20. týždeň vášho tehotenstva a teda ste práve presne v polovici. Už je to 18 týždňov od počatia a 20 od vašej poslednej menštruácie.

Ako pokračuje vývoj bábätka v brušku

Vaše bábätko je už pomerne veľké, môže merať až 25 centimetrov a vážiť približne 280 až 340 gramov. Presnejšie vám to povie váš lekár na poradni. Drobček sa stále zväčšuje a priberá, rastú mu vlásky, nechty a začína sa vytvárať aj podkožný tuk. Bábätku sa objavujú aj prsné žľazy a bradavky.

Prvorodičky cítia pohyby bábätka neskôr

Vaše bábätko má v tomto štádiu svojho vývinu už taký istý počet nervových buniek ako vy. Dokáže vnímať zvuky, reaguje aj na svetlo a tmu, má chuť a čoraz viac vníma všetko, čo sa okolo neho a vás deje. Kosti mu už z veľkej časti spevneli, vyvíja sa svalstvo a čoraz viac sa zdokonaľuje jeho pohyb, ktorý už zaručene cítite aj vy. Nie je to pre vás nijako bolestivé či nepríjemné, je to ako keby jemné pošteklenie. Práve prvorodičky by mali začať vnímať pohyby až teraz, druhorodičky a ženy, ktoré majú už viac detí, zrejme pohyby bábätka cítili už pred dvoma týždňami, teda v 18. týždni tehotenstva.

Opuchnuté nohy v tehotenstve sú bežné, no povedzte o tom gynekológovi

V polovici tehotenstva, v ktorej sa práve nachádzate, vám môže maternica tlačiť na všetky okolité ústrojenstvá. Teda aj na žalúdok, pečeň či črevá. To môže mať za následok zvýšenú plynatosť. Takisto vám však môže tlačiť aj na žily v spodnej časti brucha, čo sa zasa môže prejaviť aj v opuchnutí dolných končatín.

Opuchnuté nohy v zásade nie sú ničím nezvyčajným a výnimočným, aj tak o nich informujte vášho gynekológa. Ten vám následne zmeria tlak, vyšetrí moč a uistí sa, že nejde o žiadnu závažnejšiu komplikáciu, ako môže byť napríklad preeklampsia. Ak sa chcete vyhnúť opuchnutým končatinám, ale napríklad aj kŕčovým žilám, dlho neseďte ani nestojte, striedajte polohy, krémujte sa a natierajte. Tak sa dokážete ubrániť aj vzniku neželaných strií, ktoré, ak sa už raz objavia, už nikdy nezmiznú.

Je vhodné cvičiť, spevňovať si panvové dno, kráčať pokiaľ možno vzpriamene, spať na boku a nezaťažovať tak zbytočne telo.

Rastie bruško aj prsia

Stále sa vám zväčšuje aj bruško, je možné, že sa vám roztiahol pupok a zväčšili sa vám aj prsia. Tie môžu byť až o dve veľkosti väčšie ako pred tehotenstvom. Nezabúdajte si ich masírovať, natierať a pripravovať ich tak na dojčenie, ktoré bude pre ne ťažkou skúškou.

Uloženie placenty brániace normálnemu pôrodu

V tomto týždni by ste mali u vášho gynekológa absolvovať ďalšie ultrazvukové vyšetrenie, ktorým lekár kontroluje rast vášho bábätka, množstvo plodovej vody aj uloženie placenty. Placenta môže byť uložená dolu, hore aj na boku od bábätka. Je to veľmi individuálne. Ak sa placenta nachádza na spodku maternice, a teda môže zakrývať otvor maternice, lekár sa zvyčajne rozhodne pre pôrod cisárskym rezom.

Možné špeciálne vyšetrenia

Počas ultrazvuku si váš gynekológ okrem toho všíma aj vzhľad hlavičky dieťatka, jeho chrbticu, hrudník, vnútorné orgány, mozog, tváričku aj pohybovú aktivitu. Ak by mal lekár akékoľvek pochybnosti o stave, raste či zdraví vášho dieťatka, môže vás poslať na superkonzílium, teda podrobnejší ultrazvuk na špecializovanom pracovisku alebo na echokardiogram, ktorým sa podrobnejšie vyšetrí srdiečko bábätka.

Páčil sa vám článok?