Už je to 19 týždňov, odkedy ste naposledy menštruovali a 17 týždňov od oplodnenia vajíčka. Vaše bábätko stále rastie a vyvíja sa. Jeho aktuálne miery sú asi 23 centimetrov a váži približne 280 gramov.

19. týždeň: Bábätku v brušku spievajte a púšťajte hudbu

Vaše bábätko sa postupne zväčšuje a rastie, najmä priberá. Všetky orgány už má vyvinuté a pilne pracujú, spevnili sa mu aj kosti. Vaše dieťatko striedavo spí a bdie, reaguje na zvukové podnety, a preto je veľmi dôležité, aby ste sa mu prihovárali (napríklad mu aj niečo pekné zaspievali, alebo mu púšťali upokojujúcu hudbu). Sama si dokážete odsledovať, ako reaguje na jednotlivé typy hudby a rytmu. Jeho pohyby by ste už mali zreteľne cítiť.

Drobec v brušku prehĺta plodovú vodu a vďaka rozvinutým obličkám produkuje prvý moč. Ak čakáte chlapčeka, na ultrazvuku to už musí byť jasne viditeľné. Dievčatkám sa napríklad v tomto období začínajú tvoriť pohlavné bunky (vajíčka).

Gravidita v 19. týždni: Šelest na srdci

V 19. týždni tehotenstva produkuje telo budúcej mamičky viac krvi, aby stíhalo zásobovať srdce. To totiž pumpuje o 30, ba dokonca až o 50 % viac než zvyčajne. Je teda úplne bežné a normálne, ak sa u vás počas tehotenstva objaví šelest. Netreba si z toho robiť ťažkú hlavu, po tehotenstve by mali tieto problémy zmiznúť.

Hemoroidy v tehotenstve počas 19. týždňa

Nepríjemným sprievodným javom tehotenstva v tomto štádiu môžu byť aj hemoroidy či kŕčové žily. Rovnako ako šelest, aj hemoroidy a kŕčové žily by mali po tehotenstve zmiznúť a ustúpiť. Snažte sa vyvarovať dlhého sedenia či státia, pite dostatočné množstvo tekutín, udržiavajte sa hydratovaná. Najlepšie je piť čistú vodu (neperlivú stolovú), prípadne 100-percentné džúsy, ideálne čerstvé. Nepite priveľa sladkých nápojov ani perlivých minerálok.

Ak sa chcete vyhnúť hemoroidom, dbajte na vyváženú a pravidelnú stravu s dostatočným množstvom vlákniny, ktorá sa postará o vašu pravidelnú stolicu. Klaďte dôraz aj na hygienu, prípadne sa poraďte s vaším lekárom.

Pozor na nízky tlak v tehotenstve!

Nebuďte prekvapená, ak sa počas tohto týždňa budete cítiť znova o niečo viac unavená ako predtým. Je bežné, že sa u žien v 19. týždni tehotenstva vyskytne väčšia únava, spavosť, ale aj závraty či slabosť spôsobené nízkym tlakom mamičky. Pozor si dávajte najmä pri vstávaní, nevstávajte prudko a pomaly meňte polohy.

Poradňa v 19. týždni tehotenstva

Ak sa neudeje nič zvláštne a okrem vyššie spomenutých prejavov zvýšenej únavy vás netrápia iné ťažkosti, zrejme sa tento týždeň s vaším gynekológom neuvidíte.

Páčil sa vám článok?