Tehotenstvo týždeň po týždni. Sledujte s nami všetky zmeny, ktoré sa dejú s telom ženy počas gravidity a ako sa plod v jej lone vyvíja.

29. týždeň gravidity

Komunikácia s dieťatkom vo vašom brušku nabrala na pravidelnosti, vlastne si už ani neviete predstaviť, že by ste sa mu dennodenne neprihovárali. Je skvelé, keď dieťa počuje hlas svojich rodičov ešte pred narodením, posilňuje to nielen vaše vzájomné prepojenie, ale aj jeho jazykový rozvoj a vývoj mozgových činností. Všetko sa nezadržateľne pripravuje na život mimo maternice.

29. týždeň: Čo má nové bábätko?

Vyjadrené v číslach, dieťatko aktuálne meria už 40 centimetrov a váži približne 1 200 gramov. Pre túto fázu gravidity je typický rýchly nárast na hmotnosti bábätka, pribúdajú aj centimetre a podkožná vrstva tuku. Keďže je bábo čoraz väčšie, jeho nohu, ruku či hlavičku môžete často zacítiť aj vidieť – ako vypuklinu na bruchu. Mozog dieťatka pracuje na plné obrátky. Bábätko je extrémne vnímavé a patrične reaguje na rozličné podnety zvonku (na svetlo, zvuky, vône aj chute).

Neľakajte sa, ak sa ukáže, že má omotaný pupočník okolo krku. Nie je dôvod na obavy, na prietok krvi to nemá vôbec vplyv.

Ako je na tom mamička v 29. týždni tehotenstva?

Pôrod sa blíži a vaše telo sa na to adekvátne pripravuje. Nečudujte sa, ak vám občas stvrdne bruško, alebo sa cítite nejako „divne“, zvyčajne ide o falošné sťahy maternice (tzv. poslíčkov). Samozrejme, ak by ste sa obávali a neboli si isté, či je všetko v poriadku, vždy sa môžete nechať vyšetriť, respektíve poradiť s vaším gynekológom.

Priberá bábo a priberáte aj vy. Váš doterajší priemerný prírastok na váhe by mal byť asi 10 kilogramov, pričom niekoľko kíl vám ešte do pôrodu pribudne.

Väčšinu tehotných žien trápi v tomto období zápcha, páli ich záha a zle spia. Na to prvé zaberá vláknina a pohyb vo forme, ktorú ešte zvládate. Čo sa spánku týka, skúste tehotenské vankúše a čo najpohodlnejšiu polohu, v akej ste schopné si ľahnúť. Pravidelne si dopĺňajte aj železo.

29. týždeň: Poradňa

Ak ste si už vypracovali plán pôrodu, kde, s kým a či chcete mať pri sebe partnera, prekonzultujte ho aj so svojím gynekológom, respektíve pôrodníkom. Stále je čas na zmeny a úpravy, preto zvažujte všetky alternatívy a zvoľte si tú najlepšiu pre seba a dieťatko.

Páčil sa vám článok?