Gravidita týždeň po týždni. Sledujte s nami všetky zmeny, ktoré sa dejú s telom ženy počas tehotenstva a ako sa dieťatko v jej lone postupne vyvíja.

26. týždeň gravidity

Dieťatko sa nezadržateľne mení a vyvíja. Nárast jeho hmotnosti sa teraz týždeň čo týždeň zintenzívni a to bude nápor na mamičku. Aj preto by si mala dožičiť viac oddychu, relaxu, možno meditáciu či príjemné tehotenské cvičenia. Nezabudnite na seba, už teraz platí – spokojná mama, šťastné bábo.

26. týždeň: Bábätko sa neustále mení

Aktuálne miery dieťatka vo vašom brušku sú cca 35 až 36 centimetrov a 750 gramov.

čoraz pevnejšiu chrbticu – má už 33 stavcov a asi tisíc väzivových vlákien. Pľúca naďalej vytvárajú surfaktant – látku, ktorá pokrýva vnútorné obloženie vzdušných vakov a pomáha pľúcam v rozťahovaní (inak by ostali zlepené a bábätko by nebolo schopné samostatného dýchania po narodení).

Prichádza obdobie rýchleho naberania na váhe – do 30. týždňa sa to trochu vlieklo, ale teraz sa to veľmi zintenzívni.

Pohyby dieťatka sú citeľné, už viete určiť, kde vás koplo nožičkou a kedy sa pritláča hlavičkou. Okrem „kopancov“ si trénuje aj dýchanie, čo je veľmi dôležité kvôli dozrievaniu pľúcneho tkaniva.

Od 8. týždňa až do tohto obdobia boli jeho viečka zrastené, teraz nastáva moment otvorenia očí. Vnútorná stavba oka sa ukončila, hoci ešte nie sú celkom vyvinuté cievy v sietnici. Dúhovka je modrej farby.

Ako je na tom mama v 26. týždni?

polovica žien trpí v tehotenstve samovoľnými únikmi moču. Je to spôsobené tlakom na močový mechúr, ktorý vytvára zväčšujúca sa maternica. Môže k tomu dôjsť v mnohých situáciách – pri smiechu, kašli či kýchnutí. Nič si z toho nerobte, len môžete pre vyšší komfort a minimalizáciu trápnych situácií používať špeciálne vložky a skúste cvičiť cviky na posilnenie svalstva panvového dna.

V dôsledku spomaľovania trávenia trápia budúce mamičky aj tráviace ťažkosti. Je za tým opäť maternica, ktorá čoraz viac tlačí na tráviacu sústavu, čo zapríčiňuje pálenie záhy, pocit nafúknutia a zápchu. Minimalizovať to môžete pravidelným jedlom v menších porciách.

26. týždeň a tehotenské vyšetrenia

V tomto týždni by vás nemalo čakať nijaké špeciálne vyšetrenie, maximálne poradňa, kde vás odvážia a zoberú vám krv. Aj keď vás možno trápi nepríjemné potenie, pálenie záhy či iné tráviace problémy, sú to všetko dočasné ťažkosti, ktoré pôrodom zvyčajne pominú.

Páčil sa vám článok?