Gravidita týždeň po týždni. Sledujte s nami všetky zmeny, ktoré sa dejú s telom ženy počas gravidity a ako sa bábätko v jej lone vyvíja.

30. týždeň gravidity

Dieťatko je týždeň čo týždeň väčšie a šikovnejšie a vy to značne cítite. Na jednej strane sa tešíte a ste nedočkavé, no máte aj strach, čo bude a či to zvládnete. Možno pomôže, ak si prečítate relevantné články o materstve a literatúru na túto tému. Ako inšpirácia môže poslúžiť aj sledovanie známych mamičiek na sociálnych sieťach.

Pokroky bábätka v 30. týždni

V tejto fáze tehotenstva už má dieťatko obočie aj mihalnice a jeho oči dokážu roniť slzy. Hlavu mu pomaly pokrývajú jemné vlasy. Mozog má vyvinutý natoľko, že dokáže reagovať na chuťové, dotykové, sluchové aj zrakové vnemy. Zaujímajú ho všetky vonkajšie stimulácie – pohladkanie brucha, ktoré ochotne vráti v podobe kopanca či buchnátu, ako aj láskyplné prihováranie sa a spievanie, na ktoré reaguje pretáčaním sa a rôznymi pohybmi.

Pomaly sa začína vzpriamovať, nohy a ruky má prekrížené. Nečudo, miesta je v maternici stále menej. Z tela mu mizne ochlpenie. Zrak sa stále vyvíja, očká má však väčšinu času privreté. Rast do dĺžky sa spomaľuje, avšak vytvára sa podkožný tuk a dieťatko viac a viac priberá.

Bábätko je v tomto období otočené hlavičkou dolu. Ak to však nie je váš prípad, nepodliehajte panike. Obrat ešte môže nastať – mesiac pred pôrodom, ale aj deň pred plánovaným termínom. Stále je dosť času.

30. týždeň: A čo vy, mamičky?

Ste v tom spolu, aj čo sa priberania týka. Nič si z toho nerobte, rýchlejší nárast hmotnosti je úplne v poriadku a je prirodzené, že sa cítite čoraz unavenejšie a nevládzete toľko, čo predtým.

Tlak maternice na močový mechúr sa zintenzívňuje, čoho dôsledkom je častejšia návšteva toalety. Čo sa zvýšenej únavy týka, oddychujte a ešte raz oddychujte vždy, keď môžete.

Braxton-Hicksove kontrakcie – sťahy maternice sú predzvesťou blížiaceho sa pôrodu a sú čoraz častejšie. Prípravy na váš veľký deň môžete doplniť aj tzv. Kegelovými cvikmi, ktoré pomáhajú posilňovať svalstvo a urýchľujú hojenie rán po pôrode.

Vyšetrenie v poradni počas 30. týždňa

Čaká vás tretie ultrazvukové vyšetrenie. Slúži na kontrolu rastu plodu, sleduje sa jeho poloha, tiež poloha placenty (či sa nenachádza pod bábätkom v pôrodných cestách, v takom prípade je nutné plánovať sekciu), množstvo plodovej vody a celkový vzhľad dieťatka a jeho končatín. Z meraní plodu je možné s istou odchýlkou vyrátať približnú hmotnosť dieťaťa.

Gynekologické vyšetrenie v tomto týždni slúži na kontrolu krčka maternice.

Páčil sa vám článok?