Pozná to zrejme každá jedna z nás. Povinnosti v škole, v práci, v domácnosti. A staranie sa o seba ide zase bokom. Veď kto by mal čas na preventívne prehliadky? Prevencia je však kľúčom ku zdraviu a k včasnému odhaleniu zákerných chorôb. Nájdime si v diári jeden deň za rok, oplatí sa.

Veď som bola minulý rok!

Pravidelná výhovorka väčšiny z nás, však? Ľudský organizmus sa však dokáže meniť z minúty na minútu, a tak aj naše zdravé a silné telo môže byť o mesiac napadnuté chorobou. Každý správny lekár preto svoje pacientky upozorňuje, aby ani budúci rok prehliadku nezanedbali, a vykonávali samovyšetrenia. Čo tak objednať sa hneď v deň prehliadky na ďalší rok?

Pripomienka v mobile, v kalendári zosynchronizovanom s emailom a záznam aj v pracovnom kalendári nám určite pomôže nezabudnúť.

Cítim sa predsa fajn

Samozrejme, keď sa cítime úplne v poriadku, nemáme potrebu podstupovať vyšetrenia, ktoré častokrát nemusia byť príjemné. Možno nastal čas zmeniť lekára, ku ktorému sa budete tešiť. Naozaj, existujú takí, len treba hľadať.

Zmeny v pohlavných orgánoch však často prichádzajú bez vonkajších príznakov, alebo sú tieto príznaky také nenápadné, že im ani nevenujeme pozornosť. Odhalí ich preto len lekár, ktorý vie, kde hľadať.

Aj obyčajná vizuálna prehliadka dokáže odhaliť začiatok rakoviny krčka maternice, ktorá sa dá v počiatočnom štádiu ľahko podchytiť a liečiť.

Polypy, myómy, cysty

Pomocou sonografického vyšetrenia možno zase objaviť rôzne neželané útvary v maternici, či na vaječníkoch. Nech už je forma takéhoto útvaru akákoľvek, dobrý lekár vám vždy pomôže nájsť vhodné riešenie. Ak sa bojíte operácie, skúsi vám najprv pomôcť injekciou či liekmi na zmenšenie nálezu. Ak inej cesty niet, častokrát je zákrok rýchly a pomerne jednoduchý, a z dlhodobého hľadiska vám môže zachrániť život.

Každá jedna zmena v organizme vysiela signál. Možno si telo žiada zmeniť stravovacie návyky, znížiť množstvo stresu alebo zvýšiť každodennú dávku pohybu.

Starajte sa preto o seba, minimálne si budete môcť s čistým svedomím povedať, že ste pre svoje zdravie spravili všetko, čo bolo vo vašich silách.

Páčil sa vám článok?