Tehotenstvo neustále napreduje a dieťatko vo vašom brušku sa neustále vyvíja a rastiel. Už je to 11 týždňov od vašej poslednej menštruácie a postupne sa blížite ku koncu prvého trimestra gravidity.

Ako zvládate 11. týždeň tehotenstva, čo zažívate a ako sa má bábo?

11. týždeň tehotenstva: Bábätko neustále rastie

V jedenástom týždni tehotenstva už môže mať vaše bábätko 5 až 8 centimetrov a váži od 10 do 15 gramov. V tomto týždni sa začínajú objavovať mäkké nechtíky, začínajú fungovať obličky a je možné zaznamenať aj prvé reakcie mozgovej kôry. Oči má váš drobec ešte stále zatvorené, no pod zrastenými viečkami sa už vytvára dúhovka.

Bábätku sa zároveň vyvíjajú črevá, ich časť sa zatiaľ nachádza v pupočníku, do brušnej dutiny sa presunú v ďalšom vývoji. Plodu rastú aj pľúca, mozog, obličky a pečeň. Drobec už dokáže nielenže prehĺtať plodovú vodu, ale aj produkovať moč.

Plod v 11. týždni spí a bdie

Základy všetkých orgánov už boli vytvorené, a teda sa orgány už len ďalej vyvíjajú a zdokonaľujú. Bábätko už však má dve fázy: fázu spánku a bdenia. Zároveň je dôležité spomenúť, že už prekonalo rizikovú fázu na vznik vrodených porúch. To však neznamená, že mamička nemá byť naďalej obozretná, vyhýbať sa škodlivinám a infekcii. Niektoré ochorenia (ako napr. rubeola či ovčie kiahne) nemusia byť pre plod bezpečné.

11. týždeň gravidity: Blíži sa koniec prvého trimestra aj tehotenskej nevoľnosti

Už vás nedelí veľa času od konca prvého trimestra, ktorý môže znamenať aj definitívne ustúpenie rannej nevoľnosti, ktorá vám pravdepodobne až doteraz znepríjemňovala dni. Zároveň, hoci bruško pomaly rastie, zatiaľ nie je také veľké, aby vám sťažovalo pohyb či spánok, a tak si možno pár týždňov budete môcť tehotenstvo vychutnávať bez nevoľnosti a iných problémov.

Tehotenstvo a pleť

Maternica vám stále rastie, a preto sa môžu objaviť bolesti v podbrušku či v oblasti krížov. Začínate pomaly priberať, bruško rastie a zmeny sa môžu objaviť aj na vašich vlasoch či pokožke. V dôsledku hormónov niektorým ženám vlasy začnú rednúť a vypadávať, no tým šťastnejším napríklad zhustnú. Rovnako je to aj s pleťou. Niektoré ženy sa sťažujú na zhoršenú pleť a vyrážky, iné si zase pochvaľujú hladkú a pekne vyzerajúcu pleť.

Netreba sa zľaknúť ani zvýrazneného výtoku z pošvy. Ak je číry, prípadne biely, je to spôsobené hormonálnou činnosťou. Hormóny môžu aj za krvácanie z ďasien, ktoré sa objavuje u niektorých žien. Znova platí, že treba dbať na zvýšenú hygienu ústnej dutiny a zuby si umývať aj niekoľkokrát denne, pokiaľ to neznemožňuje tehotenská nevoľnosť.

11. týždeň – pravidelné vyšetrenia v poradni

Ak nemáte žiadne ďalšie zdravotné komplikácie či diagnózy, vášho gynekológa budete pravidelne navštevovať raz mesačne. Počas vyšetrenia absolvujete vaginálne vyšetrenie, počas ktorého lekár kontroluje stav maternicového hrdla, odoberú vám krv, odovzdáte vzorku moču a bude vám zmeraný tlak aj hmotnosť.

Ak ste zatiaľ neabsolvovali prvý ultrazvuk, určite na to príde čas práve v tomto období tehotenstva. Počas neho gynekológ sleduje veľkosť vášho bábätka, zisťuje, či náhodou nemáte v maternici viac ako len jedno dieťatko a vylučuje aj možné vrodené poruchy. Zároveň lekár počas každej návštevy skontroluje aj ozvy srdiečka vášho bábätka.

Páčil sa vám článok?