Práve 12. týždeň tehotenstva, kedy sa končí prvý trimester, je obdobie, v ktorom sa väčšina žien rozhodne povedať o svojom krásnom tajomstve rodine či blízkym. Najrizikovejšie obdobie už máte za sebou, a tak nastal čas pochváliť sa. Už je to 12 týždňov od vašej poslednej menštruácie a 10, odkedy spermia oplodnila vajíčko.

12. týždeň: Bábätko sa vie usmiať aj si cmúľať palec

Váš drobec má v dvanástom týždni tehotenstva od 6 do 9 centimetrov a môže vážiť 14 až 20 gramov. Všetky dôležité orgány už sú tam, kde majú byť a ďalej sa už len zdokonaľujú a vyvíjajú. Bábätko sa hýbe, krúti, kope a vrtí, no mamička to ešte stále necíti. Ruky a prsty už má vyvinuté, navyše sa dokáže aj usmievať či mračiť. Vie zaťať ruku v päsť a dokonca si už aj cmúľať palec. Drobcovi takisto začínajú tvrdnúť kosti, no koža je stále veľmi citlivá.

Bábätko už teda len ďalej rastie a vyvíja sa, jeho srdiečko už lekár môže počuť aj stetoskopom. Oči má drobec ešte stále zatvorené a hlavička tvorí asi tretinu z celkovej dĺžky telíčka.

12. týždeň gravidity: Telo budúcej mamičky sa výraznejšie mení

Placenta už je väčšia ako samotný plod a navyše preberá funkciu, ktorú doteraz plnili vaše vaječníky. Placenta začína produkovať hormóny, ktorými podporuje tehotenstvo. K záveru dvanásteho týždňa tehotenstva vám môže výraznejšie začať rásť bruško. Zmeny si môžete všimnúť aj na prsiach či v dolnej časti tela, v oblasti panvy.

Tehotenstvo a strie – ako im predísť?

Bazálny metabolizmus tiež pracuje oveľa rýchlejšie ako kedykoľvek predtým, preto môžete mať v tieto dni a týždne aj vyššiu kalorickú spotrebu. Denný príjem kalórií by mal byť okolo 3000 kcal, teda približne 12 600 kJ denne. Keďže sa vám skutočne výraznejšie začína meniť telo, so zväčšujúcim sa bruškom, prsiami či stehnami sa môžu objaviť aj strie. Ide o drobné jazvičky, ktoré si všimnete ako také malé červenkasté či biele pásiky.

Je preto dobré začať sa viac natierať rôznymi prípravkami, ktoré zabránia vzniku zbytočných strií. Nemusí ísť o žiadne špeciálne a drahé prípravky. Pomôžu aj prírodné oleje (mandľový, kokosový a pod.), ktorými sa natrite každý deň, ideálne vždy po kúpeli.

Špeciálne ultrazvukové vyšetrenie v 12. týždni

V období od dvanásteho do štrnásteho týždňa by ste mali u svojho gynekológa absolvovať ultrazvukové vyšetrenie, v ktorom bude lekár vyšetrovať šijové prejasnenia. Vtedy meria šírku nahromadenej tekutiny v oblasti šije vášho bábätka. Všetky plody majú v tomto štádiu tehotenstva v šiji určité množstvo tekutiny, no plody s Downovým syndrómom jej majú viac. Lekár vám odoberie aj krv na tehotenský plazmatický proteín. Výsledky sa dozviete v druhom trimestri aj spolu s ďalšími testami.

Poradňa v 12. tehotenskom týždni: Lekár môže zistiť pohlavie bábätka

Na ultrazvuku vám lekár pri troche šťastia bude vedieť zodpovedať aj otázku pohlavia bábätka. Vonkajšie pohlavné orgány už sú vyvinuté, viditeľné a výrazne sa líšia.

Zároveň je dvanásty týždeň vhodný aj na to, aby ste o svojom tehotenstve povedali nielen rodine a vašim blízkym, ale aj vášmu zamestnávateľovi. Vaše tehotenstvo je chránené zákonom a zamestnávateľ je povinný vám upraviť podmienky v práci tak, aby vaše tehotenstvo nebolo nijakým spôsobom ohrozené. Potvrdenie o tehotenstve vás takisto chráni aj pred tým, aby ste v práci dostali výpoveď.

Páčil sa vám článok?