Tehotenstvo týždeň po týždni. Sledujte s nami všetky zmeny, ktoré sa dejú s telom ženy počas gravidity a ako sa dieťatko v jej lone vyvíja.

33. týždeň gravidity

Plod je vyvinutý a na maternicu tlačí čoraz intenzívnejšie. Každá žena to zvláda inak, isté však je, že pôrodom všetky tieto problémy pominú.

Možno si to ani neuvedomujete, no pre veľa budúcich mamičiek je toto posledný týždeň v pracovnom kolotoči. 6 týždňov pred plánovaným termínom pôrodu sa totiž začína materská dovolenka. Čo je výborný čas na posledné úpravy, nákupy a dohody. Napríklad meno pre bábätko už máte? A v prípade, že s partnerom nemáte rovnaké priezvisko, doriešte aj túto záležitosť. Je dobre vybaviť administratívne veci okolo priezviska na matrike čím skôr, inak sa po narodení dieťatku automaticky pridelí priezvisko po mame.

Pokroky bábätka počas 33. týždňa

Bábo v tomto týždni váži do 2000 gramov a meria v priemere 45 centimetrov. Už vyše mesiaca má pravidelný režim spánku a bdenia. Spí zo zatvorenými očami a keď je „hore“, smeje sa, plače a prejavuje rôzne ďalšie emócie.

Plodová voda dosiahla maximálne hodnoty, podobne je na tom aj hlavička bábätka. Tým, že mozog sa neustále vyvíja a rastie, odráža sa to na priemere hlavy dieťaťa. Len behom tohto týždňa sa zväčší asi o 1 centimeter.

Dá sa povedať, že dieťa je kompletne vyvinuté a ak by sa teraz narodilo, s najväčšou pravdepodobnosťou a s podporou zvonku by prežilo bez akýchkoľvek komplikácií. Uložené je hlavou dole.

33. týždeň tehotenstva: Procesy v tele mamy

Maternica je väčšia a väčšia a vaša trpezlivosť je čoraz viac na hrane. Nečudo, zle sa vám chodí, dýcha, spí – doslova žije. Váha pribúda stále rýchlejšie, najmä do brucha.

Väčšinu tehotných žien trápi v tomto období dýchavičnosť, avšak nebojte sa, že by ste vy alebo dieťatko trpeli nedostatkom kyslíka. Ešte to chvíľu vydržte, posledné týždne pred pôrodom, kedy bábo zostúpi nižšie do panvy, sa to zlepší a dýchavičnosť ustúpi.

Čo sa týka spánku a hľadania vhodnej polohy v posteli, skúste si brucho podložiť vankúšmi, možno vám to pomôže lepšie sa uložiť.

Tehotenská poradňa v 33. týždni

V prípade štandardného priebehu tehotenstva vás v 33. týždni nečaká žiadne špeciálne vyšetrenie.

Páčil sa vám článok?